Pokiaľ máte malú záhradku a chcete si pestovať len niekoľko priesad, pravdepodobne nebudete mať problémy s pamäťou. Priesady značiť nemusíte, papriku, šalát či rajčiaky rozoznáte hravo. A možno vám ani nezáleží na tom, akú odrodu pestujete.

Značenie priesad má význam najmä vtedy, keď ich máte mnoho. A keď vás zaujíma, ako sa darí tej-ktorej odrode či druhu.

Ako značíme v Kvetinovom obchodíku

Označiť samotné výsevy je úplne jednoduché. Používam lepiace papieriky, ktoré lepím z vonkajšej strany na nádoby. Píšem tam, čo pestujem, a kedy som vysievala. Ak vysievam viacero odrôd, píšem aj konkrétne názvy.

Prvotný výsev zväčša nepotrebuje špeciálne značenie – píšem obyčajným perom a papier nechávam “nahý”. Ak by však hrozilo, že na nápis bude intenzívne a dlhodobo svietiť slnko a ešte aj príde do kontaktu s vodou, zhnehodnotil by sa. V takých prípadoch treba použiť radšej ceruzky, farebné pastelky a ochrániť nápis lepiacou páskou.

Obyčajnými fixkami písať neodporúčam, takýto nápis má veľmi krátku životnosť. Bledne a mizne, rozpíja sa.

Trošku komplikovanejšie je pre mňa značenie rozsadených priesad. Z jedného kompaktného výsevu je odrazu mnoho ďalšich nádob.

Pomocníkom sú veľké zakoreňovače, ktoré majú množstvo samostatných priehradok. Takto môžeme mať viacero priesad pokope, stačí jedno značenie. Priesadky už treba intenzívnejšie zalievať ako výsevy. Takisto mávajú “bojovejšie” podmienky. Tu mi už značenie nálepkou nestačí.

Ak viem, že budú sadbovače pod strechou, používam drevené zápichy so štipčekom, do ktorého pripevním kartónovú kartičku s popisom. Okrem druhu, odrody či farby budúcich kvetov je najmä pri postupných výsevoch pre mňa dôležitý aj dátum.

Tieto zápichy vyzerajú narozdiel od plastových krajšie. Môžem ich používať viac rokov po sebe. A môžem ich tiež používať počas jednej sezóny viackrát. Jednoducho stačí vymeniť papierovú kartičku. Alebo v prípade potreby môžem na kartičku kedykoľvek čokoľvek dopísať. Samotné nádoby ostávajú čisté, bez označenia, ktoré by bolo treba pred ďalším použitím odstraňovať.

Pravdaže, tieto zápichy nie sú vhodné na von. Papierové kartičky by sa ihneď rozmočili a znehodnotili.

Priznávam, že akonáhle vysadím priesady na záhony a sú dostatočne veľké, neoznačujem ich. Ak by som ale pestovala niečo, čo by som po vykvitnutí či plodení spamäti nerozoznala, značenie by bolo treba použiť aj vonku na záhone. Zatiaľ mi však ohľadom vonkajšej výsadby stačia len poznámky a najmä dátumy v diári.

A čo priamy výsev?

Vonku sa bez plastových označovačov, ktoré popíšeme permanentnou fixkou, zrejme nezaobídeme. Potrebne dlho vydržia takéto menovky dažde aj páľavu.

Ja som v tomto trošku neporiadnica, vonku neoznačujem ani priame výsevy. Spolieham sa na svoju pamäť, prípadne diár. A najmä na to, že s rastlinami v záhone už toľko  nehýbem. Čo som vysiala, to som vysiala. Ale s priesadami v sadbovačoch rotujem stále, takže tie si potrebuje značiť, najmä pre rozoznanie konkrétnych odrôd či budúcich farieb, ktoré pri vysádzaní na záhony nechcem popliesť.

Eko verzia na záhon:

Ak toho nepestujete priveľa a nájdete si čas, chuť a máte možnosti – pripravte si označovače z drevených doštičiek, do ktorých názvy vypálite vypaľovačkou. Je to piplačka, ale vyzerá to pekne a hlavne prírodne.

DIY škaredé, ale lacné a praktické menovky

Tie si vyrobíte napríklad z kelímka od jogurtu alebo z plastovej fľaše.

Kelímok si rozstrihajte na pásiky. Či už rovnomerné, alebo si pripravíte niektoré tenšie, iné hrubšie – závisí od toho, koľko potrebujete k jednotlivým priesadam napísať.

Permanentnou fixkou, ktorá sa vám nezotrie a tak ľahko nevybledne napíšte, čo potrebujete. Samozrejme – tenká fixka vám dovolí napísať viac a úhľadnejšie.

Hrubá fixka bude zasa dobre čitateľná aj zdiaľky. Takýto nápis postačí, ak nepotrebujete zaznamenať dlhý názov alebo dátumy. Prípadne – na jednu stranu označovača napíšte názov priesad, na druhú potrebný dátum alebo ďalšiu informáciu.

“Kelímkové” označovače sú lacné, dostupné, možno ich nevyhodíte a použijete aj ďalšie roky. Nevyzerajú krásne, ale svoj účel splnia na jednotku.

Kelímkové zakoreňovače

Kto by ich nepoznal? Ja som ako dieťa netušila, že by sa mohli priesady predpestúvať v niečom inom, ako v kelímkoch od jogurtov či smotany, ktoré používa babka 😉

Tak dnes už viem – je obrovskééé množstvo zakoreňovačov rôznych tvarov, materiálov i rozmerov. Ale kelímky, to sú také stálice, ktoré je škoda vyhodiť, keď ich môžete použiť.

Mnohé jogurty dnes majú nápisy na kartóne, ktorý sa dá z kelímka ľahko odstrániť. Ostane vám tak biela nádoba. Stačí urobiť dierku na odtekanie prebytočnej vody. A krásnu bielu plochu popísať kvalitnou fixkou. Označenie priesady máte rovno na nádobe a je to.

SLEDUJTE NÁS, v ďalšom článku sa budem venovať krásnym označovačom, ktoré sú praktické a využijete ich najmä v bylinkovom záhone či na balkóne.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: