Poškuľujete po balkónoch v časopisoch a vravíte si, že sa to nedá celoročne zvládať? Máte síce krásne zakvitnutý balkón počas sezóny, ale inak ho používate skôr ako sklad nepotrebností? Alebo ho dokonca pravidelne “zdobíte” sušiacou sa bielizňou? Pozývam vás na instanávštevu k Martine Gavendovej z Trenčína. Mňa zmenila!

Iný pohľad na vec

Keď som na Instagrame uvidela Matin balkón, myslela som si, že je to zahraničné dielo. Niečo robené a fotené pre fotobanky. Nereálne. Skrátka niečo “načančané”, čo má ostatných inšpirovať (alebo skôr iritovať? 😉 ) v magazínoch. Ale postupne som si uvedomila, že to nie je hra. Že to nie sú len “fotky pre fotky”. Je to reálny balkón. Autentický, každodenný. Slovenský!

Martina a jej balkón sa tak pre mňa stali veľkou inšpiráciou práve preto, že je to ozajstný kúsok “typického” Slovenska, čiže minibalkón s rozlohou 2,7 x 1 m na veľkom sídlisku pripomínajúcom krikľavú (zateplenú) panelákovú džungľu.

Bývam síce na menšom sídlisku v neďalekých Bánovciach nad Bebravou, ale stále je to hranatá paneláková zástavba. Náš minibalkón je niekoľko mesiacov v roku prepchatý výsevmi a priesadami. Alebo tam odkladám málo a ešte menej potrebné veci ako typická Slovenka. Pomedzi to sa ľutujem, že tam potrebujem fotiť, ale pozadie (zateplené múry) vyzerajú na fotkách hrozne. Tak som si povedala dosť! Ide to inak.

Príbeh Matinho balkóna

“Balkón je pre mňa radosť, relax, láska, šťastie, oáza pohody a oddychu,” vyznala Maťa. Keď v roku 2010 s priateľom zariaďovali byt, práve balkón patril medzi prvé miestnosti, ktoré pretvorili podľa svojho vkusu.

Takto vyzeral balkón v roku 2012, v začiatkoch “balkónovania”:

“Snažíme sa ho mať pekný celý rok, aj v zime. Mám rada, ako je v každom ročnom období iný.”

Majú radi prírodné materiály, vďaka ktorým pôsobí balkón nenútene a vkusne. Hlinené, prútené kvetináče, dosky a samozrejme – veľa, veľa rastlín.

Inšpirácie hľadá Martina na internete, v knihách, v časopisoch a v poslednej dobe na Instagrame. Tam môžete sledovať celoročnú krásu a obmeny Matinho balkóna aj zariadenie ďalších častí bytu pod menom @martinamataa.
Fotografie v článku sú archívne zábery Martiny Gavendovej

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: