Vianočný stromček ozdobený lesklými guľami a girlandami je očarujúci na prvý pohľad aj z diaľky. Ručne robené vianočné ozdoby z prírodných materiálov však zaujmú zblízka. Sú fascinujúce vo svojich detailoch, vo vôni, majú pôsobivé a jedinečné textúry… A dokážete si ich vyrobiť doma po večeroch.

 Vianočné ozdoby s príjemnou vôňou

Získate ich tak, že na výrobu ozdôb použijete sušené ovocie a voňavé korenie. Pokiaľ chcete, aby vaše ovocné ozdoby vydržali niekoľko rokov, radšej ich vysušte naozaj dôkladne a ošetrite prírodným prípravkom proti plesni. Možností je viacero, vyhľadajte taký, čo vám bude vyhovovať najviac.

Zvlášť problematické je sušenie a následné ošetrenie celých plodov. Tie odporúčam radšej zakúpiť už vysušené a zafixované.

Zaujímavá je úplne jednoduchá kombinácia škorice a badiánu:

Alebo si vyrobte voňavý zväzok raždia – niekoľko brezových paličiek zviažte motúzkom a doplňte atraktívnym badiánom:

Veľkej obľube sa v našej ponuke tešia tieto oriešky plnené slamou či drevovlnou ozdobené opäť – voňavým badiánom:

Robili ste už tradičné ozdoby v orechovej škrupine, ktorú ozdobíte farebnou látkou vyplnenou vatou či dutým vláknom? V nedávnom článku som vám napísala o tom, ako môžete orechové škrupiny vyčistiť a premeniť na voňavé vianočné ozdoby.

Vianočné ozdoby z prechádzky

Čo by sa mohlo viac hodiť na ihličnaté vetvičky vianočného stromčeka než šišky? Môžete ich zavesiť v ich prirodzenej podobe len doplnené motúzkom. Ale kľudne si ich ozdobte podľa svojich predstáv.

Šišky môžete vybieliť farbou:

Alebo vyskúšajte fascinujúci proces mokrého bielenia šišiek:

Pokiaľ nemáte na bielenie šišiek dosť času alebo ich nemáte kde vysušiť (sušenie v rúre neodporúčame), môžete si vybrať balíček krásnych šišiek z našej ponuky.

Ak máte radi pestré farby, šišky prestriekajte farebnými sprejmi, takisto im môžete “nastriekať” námrazu, zlatú či striebrisú farbu.

Keď ozdobíte šišky vetvičkami a mašľami, vyniknú ako závesná dekorácia na kľúčke či na holých konárikoch.

Kvety na stromčeku?

Protea má mnoho podôb. Je to fascinujáca drevitá rastlina, ktorú si môžete vypestovať vo vlastnej záhrade ako letničku. Stačí pridať motúzok a zaujímavá ozdoba pribudne na stromčeku:

Aj toto je protea, nafarbená sýtou oranžovou farbou:

Ak ste si vypestovali krásne veľké slamienky, môžete si nimi ozdobiť stromček tiež. K Vianociam sa tradične hodi najmä biela či purpurová farba, ale práve vám sa možno zapáčia najmä ružové alebo oranžové kvety.

Slamienky nájdete aj v našej ponuke. Ak si z nich chcete vyrobiť ozdoby na stromček, do poznámky napíšte preferované farby a my vám zabalíme čo najväčšie kúsky.

Jemnú smotanovú farbu majú napríklad šólové ružičky:

Prírodné ozdoby na prútie či nahé vetvy

Prútené venčeky alebo konáriky kučeravej vŕby sa zväčša spájajú s jarnými sviatkami. Skúste však spojiť venček z prútia s machovými guľami a vytvoríte si tak pôsobivú vianočnú výzdobu v severskom štýle:

Očarujúcou ozdobou sú aj “Barborky” – vetvičky z čerešne, ktoré vám pri správnej starostlivosti do Vianoc vykvitnú svojimi bielimi kvetmi. Treba ich zrezať začiatkom decembra (cca 4. 12. – na Barboru) a nájsť pre ne vhodnú vázičku.

Spolu s drobnými ozdôbkami však pekne ukážu aj trnkové vetvičky so svojimi zaujímavými “hrboľčekmi”.

Inšpiráciu, materiál na dotvorenie alebo hotové vianočné ozdôbky nájdete aj v našom obchodíku.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: