Viete o tom, že pod stromčekom vedia urobiť obrovskú radosť aj veci, ktoré nie sú nové? Pritom vôbec nemusíte byť „sociálne slabšia rodina“. Stačí, ak máte vy a vaši blízki zmysel pre skutočnú hodnotu.

Darček z antikvariátu

Knihy stále patria medzi populárne vianočné darčeky. To je skvelé! A pritom vôbec nemusí ísť o nové knihy. Aj tie použité majú hodnotu.

Milovníci kníh navyše ocenia, ak nájdu pod stromčekom staré dielo, ktoré je už dávno vypredané.

Áno, niektoré staré diela a ich vydania sú naozaj drahé. Ale je množstvo kvalitných kníh, ktoré získate za pár eur len preto, že ich niekto iný nechce alebo nevie oceniť.

Darček z bazáru

Zájdite si do miestneho bazáru či starožitníctva. Nájdete tam krásne veci, ktoré sú síce používané, ale môžu byť originálnejším darčekom ako niečo, čoho nájdete v neďalekom obchode po desiatkach rovnakých kusov.

V Kvetinovom obchodíku sme očarení najmä dobovými vázami a rozličnými nádobami, ktoré sú ideálne na aranžovanie.

Samozrejme, aj v starožitníctve viete nájsť poriadne drahé a vzácne kúsky. Tie nespadajú do kategórie “darček za pár eur” 😉 . Ale viete tam kúpiť aj lacné, pritom krásne a hodnotné veci.

Bazár na internete

Na internete máte skvelú možnosť vyhľadávania z obrovského množstva vecí. Tie si viete filtrovať podľa kategórií aj kľúčových slov. Hračky, knihy, elektroniku, oblečenie, dopravné prostriedky, zberateľské kúsky… Ba dokonca si môžete popýtať niečo konkrétne, takže zvýšite možnosť, že si k vám vysnívaná vec nájde cestu rýchlejšie.

Cez bazár viete kúpiť aj nové veci, ktoré niekto vyhral alebo dostal, ibaže o ne nemá záujem.

Pri nákupe v bazárových skupinách na Facebooku si dávajte pozor, aby ten, pre koho je darček určený, neodhalil váš zámer.

Darček zo secondhandu

Myslím tým klasický secondhand s oblečením, hračkami a doplnkami. Kamennú predajňu, kde si môžete všetko pochytať a dôkladne prezrieť. To je obrovská výhoda.

V secondhandoch sa dajú nájsť “handry”, vyšmatlané topánky a ufúľaní plyšáci, ale dajú sa tam nájsť aj naozaj krásne a kvalitné kúsky.

Mnoho značiek pod jednou strechou považujem za ďalšiu obrovskú výhodu. Aj cenu, samozrejme.

Zdedené!

Mali ste ako dieťa svoju obľúbenú hračku? Bolo by krásne ju citlivo s láskou zabaliť a podarovať svojmu dieťatku.

Alebo poznáte tú detskú závisť, keď má váš starší súrodenec niečo, po čom šialene túžite? A aké by bolo skvelé, keby ste si to rozbalili pod stromčekom s tým, že vám to daruje, pretože vie, ako vám na tom záleží?

Máte ešte stále v sebe akýsi blok, že je to čudné a nevhodné? Je to naozaj len blok. A ak si myslíte, že by vaše deti takéto použité darčeky neocenili, je to v podstate len tým, že ste ich naučili na nové veci a ich nablýskané obaly.

V skutočnosti majú deti v sebe zmysel pre hodnotu všetkého, čo objavia. Malé dieťa by dokonca vedelo oceniť aj vrecúško plné kamienkov. Ibaže dospelí zahlásili, že “Ježiško nosí kamienky len neposlušným deťom”, a tak radšej kúpia hračku za minimálne 20€, ktorá prestane baviť už na druhý deň. Je to škoda. Krajšie by bolo, keby sa z kamienkov tešili spoločne a šli ich nahádzať do potôčika (keď už na Vianoce nemávame toľko snehu ani ľad ako voľakedy 😉 ).

S láskou niečo vyrobte

Ak ste šikovný, bude to naozaj krásny darček. Ak ste nešikovný, bude to aspoň milý, originálny darček. A ten, komu ho dáte, bude vedieť, ako vám na ňom záleží.

Aj obal robí darček

Opäť platí, že obal nemusí byť nablýskaný. Najdôležitejšie je, aby bol darček zabalený s láskou. Či už v papieri s ozdobou alebo vo vrecúšku, ktoré sa dá ďalej používať.  Súčasťou darčeka by mohol byť aj lístok s milými, osobnými slovami a s venovaním.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: