Páčia sa vám pestré alebo jednoduché dekorácie? V každom prípade si viete napasovať veľkonočný veniec namieru. Použiť sa dajú dostupné prírodné materiály, ktoré vás nebudú stáť  takmer nič.

K jari sa hodí prútie, bahniatka, vetvičky, mach, pierka či škrupiny. Farbu dodajú sušené kvety alebo aj svieže cibuľoviny, ak sa o ne správne postaráte. Čítajte ďalej, poradím vám, ako do venca zakomponovať hyacinty či tulipány a akú životnosť bude takáto dekorácia mať.

Jednoduchý veľkonočný veniec

Základ pre veniec si viete vyrobiť z brezového alebo vŕbového prútia. Prečítajte si moje návody, ten brezový zvládnete určite. A s troškou trpezlivosti navyše skrotíte aj kučeravú vŕbu.

Ak sa vám nechce robiť základ vlastnoručne a páči sa vám uhladený štýl, kúpte si ratanový základ:

Vráťme sa však k vencom “z prechádzky”. Prútené základy stačí doplniť machom a bahniatkami a výsledok bude očarujúci. Takéto jednoduché vence sú skvelým doplnkom do domácnosti vo vidieckom aj modernom štýle. Prírodné farby upokoja, zaujmú pozornosť, ale nerušia.

Zaujímavým veľkonočným doplnkom je veniec z levandule a bahniatok.

Ako sa postarať o mach?

Mach vydrží najdlhšie krásny vtedy, ak ho nafarbíte špeciálnym sprejom. Nie je to veľmi ekologické riešenie a sprej nie je ľahko dostupný, preto môžete vyskúšať fintu, ktorú nájdete v knihe Jednoduché aranžovanie kvetov. Ak chcete oživiť sýtu farbu machu, oblejte ho vriacou vodou.

Pokojne sa však môžete zmieriť s tým, že mach časom zožltne. No a čo, ak ste si vyrobili prírodnú dekoráciu, šupnete ju po Veľkej noci do kompostu a vyrobíte si nový veniec na leto.

Pestrý jarný veniec

Veselé farby dodáte prírodnej dekorácii aplikovaním sušených kvetov. Môžete si vybrať z našej ponuky napríklad slamienky, ktoré sú najodolnejšie.

Ak sa rozhodnete svoju veľkonočnú dekoráciu doplniť škrupinami, poriadne ich opláchnite a vyumývajte, aby vás po niekoľkých dňoch neprekvapili nepríjemným zápachom.

A pokiaľ si neviete predstaviť jar bez cibuľovín, skúste to. Pripravte si jednoduchý základ z prútia, brečtanu, odolnej zelene, vetvičiek či bahniatok. A doplňte ho cibuľovinami, ktoré však nemajú dlhú životnosť, preto ich aplikujte tak, aby ste mohli túto živú výzdobu na venci meniť.

Možností, ako sa postarať o živé cibuľoviny, je viacero. Napríklad obaľte cibuľky premočeným machom, z ktorého získajú potrebnú vlahu. Takto môžete doplniť veniec hyacintami alebo mininarcismi. Veľký veniec udrží aj cibuľoviny v hlinených črepníkoch. Dobre ich však pripevnite drôtom!

Tento veniec s hyacintami uprostred som pripravila pre februárové číslo časopisu Lepšie Bývanie.

Rezané tulipány zasa zasuňte do ampulky (iste poznáte špeciálne “skúmavkové” ampulky na rezané kvety – mali by ich mať v každom kvetinárstve). Ampulku naplňte vodou a tulipán zrezaný na požadovanú dĺžku do nej zasuňte. Tieto nádobky majú membránu, ktorá by nemala prepustiť vodu von ani v prípade, že ampluku nakloníte. Preto ďalej môžete rezaný kvet ľubovoľne otáčať a pridať k venčeku najmä tak, aby ste nádobku prekryli a tulipán či iný kvet pekne naaranžovali. Takéto kvety budú mať na venčeku životnosť okolo troch až piatich dní.

Sledujte nás na Facebooku alebo Instagrame, aby vám neušli ďalšie inšpirácie. Vencom zdobeným rezanými kvetmi v apulkách budem venovať špeciálny článok.

Nemáte čas na výrobu vlastného venca? Vyriešime to:

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: