Len, čo poľavia mrazy a počasie aspoň trošku pripomenie jar, vyberieme sa do záhrady aj k jazierku a pripravíme si prútie z vŕby, viniču či brezy, bahniatka aj mach. Práve z prútia vznikajú typické veľkonočné vence, ktorými Kvetinový obchodík žije rok čo rok.

Venčeky sme najprv viazali ako zaľúbený pár, neskôr nás už bolo dva a pol, potom sme boli traja – dvaja sme viazali, tretí spal… Toho roku už pre vás tvoríme v počte tri a pol a tešíme sa, ako to bude zasa o rok.

Je to naša krásna prútená tradícia. Romantická i rodinná.

Veľkonočné vence z prútia: Tipy a triky

Prútené jarné venčeky majú svoje nenapodobiteľné čaro. Ich jednoduchá krása je nevtieravá, ale neprehliadnuteľná. Platí pre ne známe pravidlo – menej je viac.

Nezbedné prírodné materiály, ktorým v jarnom období azda kraľuje kučeravá vŕba, ponúkajú nespočetné množstvo variácií.

Každučký konárik je iný, neskrotný, nepredvídateľný… Treba ich zväzovať tak, aby vás aspoň trošku poslúchli, ale zároveň tak, aby ste im neukradli tú očarujúcu hravosť a krásu.

Užitočný tip: Prútie by malo byť vlhké a pružné, aby sa s ním dobre pracovalo. Buď sa naň vyberiete po dažďoch, alebo suché konáriky na noc namočte do vody.

Prútie z brezy je oveľa poslušnejšie, než to vŕbové. Je na vás, či ho zviažete úzko a pevne, alebo aj týmto vetvičkám doprajete trošku voľnosti. Krásne sa dopĺňajú s bahniatkami a machom.

Náš tip: Používajte hnedý myrtový drôtik. Je úplne nenápadný a dostatočne pevný.

Veľkonočné vence z prútia môžete osviežiť odolnou zeleňou. Okrem machu je skvelou voľbou brečtan či listnatec. Nespútané lístky dodajú dekorácii opäť hravý, strapatý vzhľad. Skvelým doplnkom je rafia či pierka.

Prečítajte si kreslený návod, ako vytvoriť veniec z brezového prútia —>

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Comments (2)

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *