Myslím, že je Veľká kniha sušených rastlín od Tatiany Kuťkovej na našom trhu akousi klasikou. Ak hľadáte publikáciu, ktorá by vám pomohla zorientovať sa vo svete “sušenej” floristiky, pravdepodobne na túto knižku narazíte. Čo vám ponúka?

Prehľad rastlín vhodných na sušenie

Je to základ a začiatok knihy sa venuje práve tejto téme. Spoznáte rastliny (letničky, dvojročky i trvalky), ktoré môžete pestovať vo svojej záhrade alebo zozbierať vo voľnej prírode.

Myslím, že je to perfektný sprievodca pre začiatočníkov. Inšpirácie tu nájdu aj skúsenejší pestovatelia či aranžéri.

Jedna kapitola je venovaná špeciálne okrasným trávam, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne. Súčasťou je prehľadná tabuľka latinských i slovenských názvov trávnych druhov s odporúčaným obdobím zberu.

V knihe nájdete aj časť o exotických rastlinách, ktoré si na Slovensku bežne dopestovať nedokážeme. Môžete si ich však priniesť z dovolenky, alebo ich kúpite od zahraničných dodávateľov.

Vypestujte si kvety na sušenie

Od výsevu až po zber. Kniha ponúka prehľad základných informácií, ako vysievať a pestovať rastliny vhodné na sušenie. Nechýbajú odporúčania, kedy treba jednotlivé druhy zberať, aby ste získali čo najlepší materiál pre svoju tvorbu.

Myslím, že na malom priestore dokázala autorka prehľadne usporiadať naozaj užitočné informácie. Apeluje na udržiavanie záhonov a ničenie buriny, s čím sa ja osobne celkom nestotožňujem. U nás mávame tie najkrajšie rastliny v zarastených záhonoch. Ale viem, že je veľa záhradkárov, ktorí odporúčania, ako bojovať s burinou medzi kvetmi, ocenia.

Sušenie rastlín a ďalšie spôsoby úpravy prírodných materiálov

Veľmi zaujímavé kapitoly, v ktorých nájdete prehľad rozličných spôsobov zakonzervovania kvetov, plodov či zelene. Sú tu aj návody a fotografie, ktoré vás inšpirujú.

Niektoré návody sú jednoduché, iné si vyžadujú použitie špeciálnych prípravkov či náradia. V každom prípade, po prečítaní budete mať sto chutí všetko vyskúšať!

Dočítate sa tu základné informácie o tom, ako stabilizovať zeleň či kvety, ako ich sušiť, ako preparovať listy, bieliť, farbiť, voskovať či moriť rastliny.

Aranžovanie a využitie prírodných materiálov

Posledná tretina knihy je sprievodcom aranžovaním. Nástrojmi, pomôckami, materiálmi či doplnkami a spôsobmi viazania, napichávania či lepenia. Nájdete tu všeobecné odporäčania, tipy, triky aj inšpirácie na výrobu konkrétnych sezónnych či darčekových dekorácií.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: