Prvá polovica marca je mojím obľúbeným obdobím na rez levandule. V teplom roku sa dá zostrihať už vo februári. Predjarné obdobie je ideálne. Na rastline si už môžete všimnúť mladé výhonky, tie staré zasa bezpečne odstránite.

Kedy strihať levanduľu?

Počas kvitnutia, prípadne po odkvitnutí sa odporúča zrezávať kvetné stonky. Okrem toho, aby ste získali voňavú kytičku, náplň do vankúšikov alebo materiál do dekorácií aj preto, aby sa rastlina zbytočne nevysilila vytváraním semien. Zrezaním kvetov koncom jari navyše podporíte opätovné kvitnutie v jeseni.

Ak chcete získať zo svojej levandule semená, nechajte ich dozrieť a vypestujte si levanduľu z výsevu podľa nášho návodu.

Ďalším obdobím rezu levandule je marec. Na tento rez mnohí zabúdajú, prípadne majú pocit, že ho netreba. Niekoľko rokov to naozaj vyzerá tak, že marcový a omladzovací rez levaduľový kríček nepotrebuje. Ale po týchto zanedbaných rokoch spodná časť rastliny ostarne a zdrevnatie. Levanduľový kríček bude škaredý a pravdepodobne ho už nedokážete zmladiť hlbokým rezom. Zo starých drevnatých stoniek už levanduľa zväčša nedokáže vyhnať bohaté, mladé výhonky.

Predjarný rez levandule

Presný termín závisí od toho, aké je počasie. V teplom roku či v južných oblastiach môžete levanduľu rezať už vo februári, po dlhej zime alebo na severe až koncom marca či v apríli.

Na výber ideálneho termínu je dôležité toto:

Aby ste na rastline spozorovali drobulinké výhonky, podľa ktorých dobre viete, ako hlboko až môžete rastliny zrezať.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je kríček pekný, vitálny a svieži, nenechajte sa pomýliť. Ak po ňom prejdete rukou, môžete si všimnúť, že sa lístky olamujú, sú krehké a trúsia sa… Všetky tieto výhonky smelo zrežte a nechajte drobné, mladé výhonky.

Práve tie sú pre vás tým najlepším ukazovateľom. To je život, nová sezóna. Z nich o niekoľko týždňov až mesiacov porastú vaše milované kvety. A vďaka tomu, že porastú z nových výhonkov, levanduľový kríček si zachová svieži, pekný tvar.

Vyzerá to hrozivo!

Ale netreba sa báť. Často levanduľový kríček aj po správnom reze vyzerá na prvý pohľad tak, že ste ho skántrili. Ak ste sa však riadili mladými výhonkami, niet sa čoho obávať.

Rada pre bojazlivých

Ak si nie ste istí, ako levanduľu zrezať, upravte na skúšku len časť kríčkov. A uvidíte. Ak ste strihali nesprávne, nevadí, neprídete o všetko. Ak ste rezali správne, budete môcť pozorovať počas celej sezóny, ako sa levanduľa zmladila, odkiaľ vyhnala nové výhonky a na budúci rok už budete skúsenejší.

Video, ako rezať levanduľu

Nakrútila som pre vás krátke video, kde uvidíte TEN rozdiel. Sledujte Kvetinový obchodík na Instagrame a naše praktické videjká budete vidieť medzi prvými 🙂

V tomto videu je levanduľa, ktorú som pre porovnanie vlani nezrezala. Hneď vedľa rastie rovnako starý kríček, o ktorý som sa štandartne postarala.

Na tomto obrázku vidíte levandule v marci 2019 – ľavú som práve zostrihala, pravú nechala tak. A vo videu uvidíte obe levandule z konca februára 2020:

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: