Po Vianociach u nás pribudlo mnoho nových hračiek. A s nimi aj rozličné kartónové škatule, v ktorých sa hračky predávajú. Poznáte ich, však? Sú farebné, často veľké a veľmi pevné. Napadlo mi, že by sme ich mohli využiť.

Čo je to upcyklácia?

Donedávna som ten pojem vôbec nepoznala. Ale teraz vykúka odvšadiaľ, takže sa dostal do cesty aj mne. Dozvedela som sa tak, že to, čo nazývam “recyveci” sú vlastne “upcyklované veci”. Ide o to, že využijete niečo, čo by ste ináč zahodili, a vytvoríte z toho niečo iné.

Veľmi jednoduchý príklad: Z popísaného kancelárskeho papiera, ktorý by ste dali do zberu a vznikol by z neho recyklovaný papier na balenie balíkov, urobíte lietadielko a budete sa s ním hrať.

Odpad z vianočných darčekov

Okrem spomínaných škatúľ od hračiek, elektroniky a mnohých iných vecí po Vianociach zostane aj kopa baliaceho papiera (ak ste na balenie darčekov nepoužili praktické vrecúška), špagáty či stuhy. Niečo z tejto kopy odpadu viete využiť. A spolu s deťmi tak môžete stráviť pekné chvíle nabité tvorivými nápadmi!

Záložky do knižiek

My sme horliví čitatelia, takže záložiek u nás nikdy nie je dosť! Odstrihnite si z nejakej škatule kus kartóna a pomocou orezávačky ho upravte na úhľadný obdĺžnik.

Obaľte ho baliacim papierom. Záložka bude zaujímavejšia, keď do nej urobíte dierku a prevlečiete špagát, čo ostal po rozbalení darčeka.

Takýchto záložiek môže vzniknúť po Vianociach mnoho, však? A ak ste si našli pod stromčekom kopu knižiek, zídu sa. Alebo ich podarujete niekomu inému.

Menovky na darčeky

Ak vás ešte neopustila vianočná eufória, využite ju a rovno sa pripravte na budúcoročné sviatky. Alebo povyrábajte menovky k narodeninovým darčekom.

Využili sme krásne farebné kartóny zo škatúľ od hračiek a pomocou vyrezávačiek narobili štítky. Pridajte dierku, špagátik a menovka je pripravená!

Zápich do kvetináča

Farebné kartóny sme pomocou vyrezávačky a špajle premenili na zápichy do kvetináčov k izbovým rastlinám. Nám sa hodila táto krásna bielosivá kombinácia. Ak oceníte pestré farby, hurá na to!

Pohľadnice

Krásne zafarbené kartóny sme využili na výrobu pohľadníc a kartičiek. Takisto sa dá využiť aj použitý baliaci papier. Narežte kartón do požadovaného tvaru pohľadnice a ozdobte ho použitým baliacim papierom.

Máte ďalšie tipy, ako by sa dal “vianočný odpad” využiť? Podeľte sa v komentároch!

My sme si vyrobili ešte zaujímavú vázičku, ale tá si zaslúži samostatný príspevok. Sledujte nás, aby vám neušiel fotonávod.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: