Sezóna tráv je v plnom prúde. Aby ste ju nezmeškali tesne-tesne, mám pre vás odporúčania, aké trávy treba zberať. Na sušenie, aranžovanie či stabilizovanie.

Ak nás sledujete na Instagrame, mali ste možnosť napísať do komentára k príspevku o trávach, aké informácie by ste v tomto článku uvítali. Ďakujem za všetky nápady! Tak, poďme na to.

Kedy trávy zberáme?

Aj keď sú sušené trávy krásne, zvyčajne ich treba zberať ešte svieže. V období, keď už začínajú schnúť na mieste, kde rastú, sa z nich sype.

Trávy sa preto snažíme zberať počas vegetačného obdobia, keď už majú pekne vytvorené kvetenstvá, ale ešte sa nezačínajú vysemeňovať.

Takéto trávy sú ideálne aj na stabilizovanie. Pri stabilizovaní tráv môžete postupovať podľa článku, ktorý sme venovali stabilizovaniu okrasnej zelene.

Aké trávy zberáme?

Prakticky všetky kvitnúce trávy sú krásne. Samostatne, alebo ako výplň kytičiek. S trávami sa dá čarovať, preto veselo zberajte veľké súkvetia, malé, alebo aj tie celkom nenápadné. Všetko viete použiť a zaujímavým spôsobom skombinovať.

Zberám najmä divorástúce trávy, ktoré v hojnom počte rastú na miestach, ktoré im najviac vyhovujú. Niektoré majú rady suchú pôdu, iné zvládajú aj tieň a sú druhy, ktoré rastú na podmočených územiach.

V Kvetinovom obchodíku cielene pestujeme len minimum druhov. Taký “musthave” je pre mňa rozkošný zajačí chvostík.

Trvalky

Ak máte dostatok miesta, môžete si vypestovať obľúbenú pampovú trávu, ktorá dorastá do obrých rozmerov. Jej luxusné kvetenstvá sú v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou svadobnej výzdoby v bohoštýle.

Obľúbenou okrasou záhrad sú ozdobnica, perovec, metlica či smlz.

A čo obilie?

Bez obilia si neviem predstaviť kvetinovú sezónu! Obilie treba tiež zberať skôr, ako dozrú zrná. Ideálne ešte zazelena.

Na jeseň sa vysieva napríklad ozimná pšenica s atraktívnymi ostňami. Tá je mojou obľúbenkyňou. Na jar môžete siať napríklad jačmeň či ovos.

Ako sušiť trávy?

V kytičkách, zavesené “dolu hlavu”. Pozor, aj počas sušenia kvetenstvá dozrievajú, takže sa môže stať, že ak ste čas zberu tesne prešvihli, budú sa z nich sypať drobné semená.

Preto odporúčam zberať trávy čo najskôr potom, ako sa im už vytvorili pekné súkvetia.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: