V správach mi pristáli od viacerých čitateliek otázky, či suším aj turecké klinčeky. Odpovedala som nie. Turecké klinčeky veruže do sušených dekorácií nepoužívam. Ale keďže sa otázok zhromaždilo viacero, dostala som nápad – vyskúšam to, však čo.

Ako som sušila turecké klinčeky

Okrem toho, že som vďaka podnetov od čitateliek vyskúšala sušenie tureckých klinčekov, dostala som skvelý nápad – budem robiť pravidelnú rubriku TESTOVANIE sušenia kvetov.

Tak, poďme na to – tieto klinčeky sú prvé v našom testovaní.

Vyberala som plne rozkvitnuté súkvetia, kde neboli ešte odkvitnuté, hnedé lupene. Zbavila som stonky listov, uviazala do kytičiek po cca 7 kusoch a zavesila dolu kvetmi do sušičky.

Skvelý DIY tip môjho tatina, ako zmeniť bežnú sušičku na ovocie na sušičku na kvety, nájdete v článku o sušení pivoniek >>>

Sušenie by malo prebiehať rýchlo pri pomerne vysokej teplote: cca 70 – 75 °C. Do ďalšieho dňa sú klinčeky vysušené.

Ako vyzerajú sušené turecké klinčeky

Vďaka rýchlemu sušeniu pri vysokej teplote v tme nevyblednú a neopadávajú lupienky. Práve toto je zvyčajný problém pomalého sušenia v bežných podmienkach.

Sýtoružové klinčeky však veľmi stmavnú a nevyzerajú vábne. Tie biele zasa zažltnú.

Oplatí sa sušiť turecké klinčeky?

Ak máte v záhrade veľa týchto kvetov a chcete ich vysušiť, poďte do toho. Nezískate síce očarujúce kvety a dominanty sušených kytíc, budete mať výplňový materiál, ktorý je pomerne zaujímavý a stály (pri dodržaní správneho spôsobu sušenia sa netrúsia).

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: