Tekvice nám poskytujú dužinu, ktorá sa dá využiť na mnoho spôsobov. A to dokonca naslano i nasladko. Inšpirujte sa tekvicovými receptami a využite sezónu naplno.

Prekvapenie na úvod

Poznáme mnoho druhov tekvíc, o odrodách ani nehovoriac. Medzi “tekvicové” rastliny navyše zaraďujeme dyne, melóny, ba aj uhorky, patizóny, cukety… Ďalej obrovské halloweenske tekvice (tekvicu veľkoplodú a jej odrody) aj malinké okrasné tekvičky, ktoré sú pekné, ale nevhodné na konzumáciu…

Skrátka, tekvicová rodina by bez problémov zaplnila obrovskúúú hrubú kroniku, preto som bola zvedavá, čo nájdem v úvodnej kapitole Všetko o tekvici. Pretože má táto kapitola len niekoľko strán.

Týchto pár strán ma však zarazilo aj sklamalo a myslím, že lepšie urobíte, ak ich preskočíte.

Doteraz nechápem, čo autorka myslela pod “obyčajnou tekvicou”, ktorá “má priemer približne 10 cm a patrí k najmenším odrodám jedlej tekvice”. Pomenovanie tekvica obyčajná (Cucurbita pepo) totiž zahŕňa toľko všelijakých tekvíc, že tú jednu “najobyčajnejšiu” si vybrať neviem. A možno nastala chyba počas prekladania knihy z nemeckého originálu…

Zaujímavé recepty

Prenesme sa cez úvod a vychutnajme si to hlavné – recepty. Tie sú rozdelené na tri časti: Niečo menšie na zahryznutie; Hlavné jedlá, ktoré zasýtia a obšťastnia; Sladké dezerty.

Prvý je recept na tekvicový pretlak, ktorý využijete pri príprave ďalších jedál. V knihe nájdete recepty na tekvicové dobroty s tradičnou chuťou, ale aj výstrelky, ktoré stoja za vyskúšanie. Ale musím priznať, že zrovna tekvicové pralinky som neskúšala, hoci ma očarili. Sú však na mňa trošku komplikované.

Verím, že tekvicovú polievku s klobáskou a ďalšie mäsité jedlá s tekvicou ocení moja mamina. Vždy vyhľadáva inšpirácie, ako dostať tekvicu ocinovi na tanier a následne do žalúdka…

Cheesecake je jeden z lákavých spôsobov, ako využiť tekvicu nasladko. Patrí medzi maškrty, pri ktorých by ste ani neuhádli, že v sebe túto zeleninu majú!

Je táto kuchárska knižka pre vás?

Ak mávate bohatú úrodu tekvíc a nebaví vás stále googliť nové recepty, oceníte ju. Môže tiež poslúžiť ako darček.

Ja som bola zvedavá, čo “prevratné” v tejto kuchárke nájdem. A musím napísať, že som našla všeličo. Niekoľko základných známych receptov tam bolo. Ale mnohé typické tekvicové recepty autorka vynechala a sústredila sa radšej na neznáme fajnovotky. A z fotografií vám potečú slinky!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: