Slamienky patria medzi najodolnejšie kvety. Nemyslím v záhone, ale v aranžmánoch. Majú krásne farby, ktoré tak ľahko nevyblednú ani na slniečku. A sú dosť pevné na to, aby poslúžili napríklad pri výrobe kvetinových čeleniek.

Slamienky a ich drsná krása

Slamienky (slamiha slamienková Helichrysum bracteatum) vytvárajú obdivuhodné kvety. Sú ako keby suché už v záhone. Keď po ich okvetných lupeňoch prechádzate prstami, jemne šuštia. Ich lupene sú pevné a trošku pichľavé. Otvárajú sa (rozkvitajú) aj potom, ako ich zrežete. Preto treba ich zber dobre načasovať.

Ak by vás zaujímalo, ako si dopestovať vlastnú úrodu slamienok, čítajte náš návod.

Ako som napísala už v úvode, práve vďaka pevným lupienkom sú vhodné nielen na aranžovanie, ale aj na tvorbu doplnkov zo sušených kvetov. Čelenka zdobená sušenými slamienkami vydrží dlho a môžete v nej zažiť všeličo. Navyše je nefalšovane prírodná a originálna.

Na výrobu čeleniek alebo aj na aranžovanie používam len prvotriedne kúsky, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Sú to také slamienky, ktoré majú očarujúce farby, krásny tvar – nie sú plne rozkvitnuté, takže majú ešte zahalené stredy.

Slamienky a ich farby

Existuje mnoho odrôd slamienok. Azda najznámejšie sú biele, ružové, oranžové a žlté. Osivá s týmito farbami bývajú aj bežne dostupné aj v slovenských obchodoch. V zahraničí môžete nájsť aj lososové či karmínové odrody.

Keď siahnete po balíčku osiva MIX farieb (zakúpite bežne aj v Lidli, Tescu či Kauflande), môžete dopestovať slamienky rozličných farieb a odtienkov. Semienka majú veľmi dobrú klíčivosť a na náhode závisí, ktoré odtiene sa vám v záhone objavia. Okrem uvedených farieb to môžu byť aj bledunko žlté, citrónovožlté, tmavobordové až hnedočierne, množstvo ružových odtieňov…

Môj tip: Ak túžite po slamienkach zaujímavých odtieňov, kúpte si obyčajný, ľahko dostupný MIX farieb s NÍZKYMI slamienkami. Tie vysoké bývajú totiž zvyčajne len “nudne” žlté, oranžové, biele, hnedočervené a ružové.

Ktoré farby sú najkrajšie?

Samozrejme, závisí to od vás a od toho, čo sa vám páči. Ja len napíšem niekoľko postrehov a skúsenosti:

  • Bežne sa predávajú slamienky sýtych a jasných farieb. Preto sú pre mňa najvzácnejšie menej časté a neurčité farby, akoby “melírované” kvety.
  • Aranžmány v sýtych farbách nie sú vždy vhodné, niekedy bývajú až rušivé. Sušené kvety vám narozdiel od sviežich totiž budú robiť spoločnosť naozaj dlho, preto sú lahodnejšie jemné, pastelové alebo “vintage” odtiene.

Kvety slamienok sa vo vlhkom prostredí zatvárajú a napríklad ružové kúsky fialovejú. Dávajte pozor, aby nesplesniveli! Uskladňujte ich na tmavom, suchom a dobre vetranom mieste. Až dokonale vysušené kvietky môžete napríklad nasypať do škatule a pridať k nim balíčky s granulkami na absorbovanie vlhkosti.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *