Máme tu Nový rok. Dni sú čoraz dlhšie a je to cítiť. Slnečné lúče sú ostré, vzduch mrazivo štipľavý. Po tmavom, sychravom období, ktoré sme si vyzdobili ihličím a prevoňali sušeným ovocím a koreninami, sa mi žiada čosi vzdušné a jednoduché.

Január plný svetla

Aj vy ho tak vnímate? Pre mňa je začiatok roka nabitý energiou. Môžu za to stále dlhšie dni a zubaté slniečko. Mám chuť urobiť hrubú čiaru nielen za minulým rokom, ale aj za vianočnou výzdobou. Tá nám robila radosť najmä počas tých tmavých dní a nekonečných, lenivých večerov.

Teraz je čas na na niečo vzdušné a svieže. Svietniky s ihličnatými vetvičkami, bobuľami a sušeným ovocím u nás vystriedali dekorácie v jednoduchom škandinávskom štýle.

Môj obľúbený tip, ako skrotiť sviečku

Rada dávam do veľkého pohára či nádoby vysokú štíhlu sviecu. Robím to najmä v prípade, že ju neplánujem páliť. Má slúžiť len na ozdobu. Problém je, že štíhlej sviečke sa nechce rovno stáť.

Riešim to starým, poškodeným kahančekom.

Kahanček zapálim a chvíľu počkám, kým sa natopí vosk. Sviecu nad plamienkom podržím, aby sa začal topiť vosk aj na nej. Po necelej minúte je stojanček pripravený.

Takýto jednoduchý podstavec sviečku spoľahlivo zastabilizuje. Stačí ju už len položiť do nádoby a obsypať prírodným materiálom. Vybrala som si malé bielené šišky a krásne sopečné kamienky z dovolenky.

Sviečku zapálim len na chvíľku, aby knôtik sčernal. Pôsobí potom krajšie a autentickejšie, hoci bude slúžiť len ako dekorácia a neplánujem ju viac zažínať.

Čím môžete sklený pohár naplniť?

Pekne a čisto pôsobí aj obyčajný, prepláchnutý štrk. Ak máte radi farby, kľudne sviečku (pozor, ak ju tiež neplánujete páliť!) obsypte sušenými slamienkami. Pokiaľ nemáte svoje, nájdete ich v našej ponuke spolu s ďalšími druhmi sušených kvetov. Romanticky pôsobia lupene ruže či pivonky.

Mne sa ešte k januárovej náladičke hodil severský lišajník známy u nás aj ako preparovaný mach.

V prípade, že ešte nemáte dosť ihličia, nech sa páči. Využite ho a nasypte do pohára. Prenesiete si k sebe domov kúsok lesa. Nádherne pôsobí aj kombinácia skla s drevoštipekou či kúskami kôry. Pohár môžete naplniť aj pieskom, mušľami, žaľuďmi či dokonca papierovými guľkami.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: