Publikácia Růže milují česnek od vášnivej záhradkárky Louise Riotteovej (*25. september 1909 Hawesville – † 10. september 1998 Ardmore, USA) ponúka mnoho zaujímavých a často dokonca neuveriteľných a fascinujúcich informácií zo sveta rastlín. V tomto prípade kvetov. Ak sa viac zaujímate o zeleninu, siahnite po knihe Mrkev miluje rajčata (tú som darovala babke).

K dispozícii sú aj slovenské verzie, mne sa do rúk dostali české. Slovákom však slovenskú verziu odporúčam, pretože české názvy kvetiniek sú ako z inej planéty ;). Samozrejme, nechcem nikoho uraziť, je to môj problém, že len s ťažkosťami dokážem identifikovať všetky tie mačky-chačky-blahovičníky-paprdáky. Ale! K dispozícii sú pri každom názve aj latinské pomenovania, ktoré ma zachránili.

Miešajte druhy, vyhrajte nad škodcami

Všímať si, ako si dokážu rastliny navzájom pomôcť, je základom ekozáhradníčenia. A je to aj posolstvom tejto knihy. Správne kombinácie v záhonoch vám ušetria prácu. Nebudete musieť toľko bojovať so škodcami alebo prihnojovať. Rastliny si navzájom pomôžu.

Prehľad kvetov v prvej časti knihy

Najprv som sa naň veľmi tešila, ale potom som ostala zmätená. Akosi som sa stratila v tom, prečo boli vybrané tie-ktoré druhy a iné chýbali. Odpoveďou môže byť to, že autorka žila a záhradkárčila v inom kúte Zeme, takže pre ňu boli možno práve tieto druhy v záhrade bežné. Mnohé sú však v našich podmienkach skôr izbovými rastlinami. A chýbali mi tam zasa kvety bežnejšie u nás na Slovensku. Informácii v tejto časti knihy bolo mnoho a pôsobili na mňa trošku ťažkopádne a “neupratano”.

Naplánujte si záhradu, ktorá sa o seba postará

Informácii je v tejto knihe naozaj mnoho. A možno práve preto sa nedali nejako pekne a prehľadne usporiadať. Knižka má podobu beletrie, nie encyklopédie či príručky. Prosto čítajte stránku za stránkou a robte si poznámky, ktoré sa vám zídu.

Nájdete tu užitočné tipy pre plánovanie záhonov, skaliek, odporúčania, čo a ako vysádzať, aby ste svoju záhradu ochránili napríklad pred hlukom či dokonca zverinou.

Je tu i kapitola o tom, čo všetko žije v záhradách. Čím sa jednotilvé živočíchy živia, ako záhrade prospievajú, aj to, ako škodia a ako rastliny vhodným a prijateľným spôsobom ochrániť. A ako sa ochránia navzájom.

Zo záhrady do váze

Keď si vypestujete krásne kvety, môžete ich využiť na zdobenie domácnosti. V knižke sú aj užitočné rady, aké druhy sú na rez ideálne, ako ich kombinovať a ako ich upraviť, aby vám vydržali vo váze čo najdlhšie krásne.

Zo záhrady do kúpeľne či domácej lekárničky

Niekoľko strán je venovaných pestovaniu a najmä spracovaniu liečivých rastlín. Nájdete tu aj recepty na domáce krémy, vodičky alebo čistiace prostriedky. A nechýba ani obľúbená téma – bylinky. Od tipov na kombinácie v záhonoch až po ich spracovanie a účinky.

Zaujímavé plány

Na konci knihy sú plániky pre zmiešané výzdoby a niekoľko typov záhrad. Rovnako ako iné ilustrácie, aj tieto plány kreslila autorka Louise Riotteová. Sú to milé, inšpiratívne obrázky. Myslím, že si tam každý nájde niečo pre sebe a svoju záhradu.

Zhrňme si to

Kniha Ruže ľúbia cesnak je bohatá na informácie, ktoré vás zahltia. Preto odporúčam čítať s papierom a ceruzkou a všetko, čo by sa vám mohlo zísť, si vypíšte a spracujte si prehľadné poznámky. Tie sa vám zídu pri plánovaní záhrady, ale aj každoročne pri plánovaní osevného postupu. Ja osobne som zatiaľ toľko zaujímavých a užitočných informácii pokope v jedinej publikácii nestretla.

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: