Keď sa budete viac starať o to, čo skutočne potrebujú rastliny, a menej o to, čo si pomyslia susedia či okoloidúci, ušetríte more času! A v konečnom dôsledku budete mať ešte aj viac úžitku.

Nebojujte s burinou

Stále hovorievam, aj keď je to trošku nadsadené – že nechcem vidieť hlinu. Neznášam pohľad na hlinu. Je smutné a nezdravé pozerať sa na rastliny, ktoré sa ťahajú z hliny.

Prirodzene, všetky sa z nej ťahajú 😉 ale ide o to, aby nebola hlina obnažená a nebolo jej príliš veľa.

Hlinu treba okopávať, aby po nej voda nestiekla preč, kamsi do jarku či praskliny. Hlinu treba stále a dookola okopávať a odburiňovať. Načo?

Ako burinu využiť?

Využite všetky tie “nechcené” rastliny, ktoré dokážu pôdu pokryť. Udržia vlahu, ochránia “chcené” rastliny. Prebytočnú vlahu pomôžu prijať, neskôr ju budú odparovať, pomôžu vytvoriť priaznivejšiu klímu počas horúcich letných dní. A keď sa v jeseni ochladí, ochránia korene lepšie než obnažená, prekopaná pôda.

Vďaka burine môžete zberať úrodu aj po daždi a nezamažete sa!

Samozrejme, aj s burinou treba “hospodáriť”. Treba pred ňou ochrániť najmä mladé rastlinky, aby mali dostatok svetla a priestoru na svoj rast. Burinu stačí v ich bezprostrednom okolí vytrhávať, zastrihovať. Akonáhle však zmocnejú, hotovo. Netrápte sa pletím, okopávaním.

Kedy polievať?

Samozrejme, kedykoľvek je treba. Ale najlepšie zásoby vlahy viete rastlinám poskytnúť vtedy, keď ich polejete po daždi.

Nie po týždňovom intenzívnom lejaku. Ale vtedy, keď sa tešíte, že naprší, no spadlo len niekoľko kvapiek. Pôda je už navlhčená, pripravená prijať vlahu. Využite to a dokončite polievanie za dážď. Takto si viete “nadrobiť” aj na tri dni. Čas, ktorý ušetríte polievaním do zásoby, môžete využiť na ďalšie záhradné práce.

Využívajte hnojivá s postupným uvoľňovaním živín

A najmä kvalitný kompost zo svojej záhrady. Je to pre rastliny prirodzenejšie, ako časté pridávanie syntetického hnojiva v zálievke. A veľakrát to stačí urobiť v podstate len začiatkom sezóny, keď pripravujete záhon.

Poctivá príprava a potom veget

Využite zimné obdobie na plánovanie. Vzdelávajte sa, poraďte sa a naplánujte novú sezónu tak, aby si jednotlivé druhy navzájom pomáhali.

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *