Kvetinový obchodík sa venuje prírodným dekoráciam. Nie je to len preto, že sú mi bližšie a zároveň zväčša bez problémov kompostovateľné, ale aj preto, lebo cítim, že aranžovaním zo syntetických kvetov nemám čo ponúknuť. To prenechávam tým, ktorí s takýmito kvietkami a rastlinkami vedia pracovať. Mne to nikdy nešlo.

Porovnanie prírodných dekorácií s tými umelými nerobím preto, aby som  jedny vychválila a druhé očiernila.

Tento článok píšem pre všetkých, ktorí sami riešia dilemu, či sa im oplatí investovať radšej do prírodnej alebo do umelej dekorácie a prečo.

Veď sama musím priznať, že žasnem, aké nádherné výrobky vznikajú v rukách mojich “kolegyniek”, ktoré používajú také kvalitné látkové či penové rastliny, čo sú takmer na nerozoznanie od živých.

Prírodné vs. umelé dekorácie

Prírodné dekorácie majú v sebe niečo, čo sa umelými zatiaľ dosiahnuť nedá – svoju tajomnú vôňu a nenahradiľnú autentickosť i romantiku.

Umelé dekorácie majú v sebe tiež niečo nenahraditeľné – trvácnu, hoci len napodobenú krásu prírody. Viete si predstaviť nádherný veniec z divých makov, margarétok, nezábudiek, tulipánov, narcisov alebo čakaniek, ktorý by vydržal rovnako krásny aj niekoľko mesiacov? Ja teda nie.

Vďaka umelým kvetom a zeleni môžu vzniknúť očarujúce kombinácie farieb aj druhov, ktoré by si na pocitovo prírodných dekoráciách nezachovali stopercentnú krásu ani hodinku.

V prípade, že milujete výhradne prírodnú výzdobu, niektoré druhy sa dajú použiť aj svieže. Ich nefalšovaná krása je dychvyrážajúca, ale vydržia v plnej sile (aj to vďaka rôznym opatreniam – špeciálnemu podkladu čo udržiava vlahu, vďaka ampulke s vodou či prísadou alebo vďaka špeciálnym sprejom) tak či tak len niekoľko hodín. Takéto dekorácie sú pomerne drahé a využívajú sa predovšetkým na špeciálne príležitosti – svadby, oslavy, fotenia…

V Kvetinovom obchodíku pracujeme najmä s kvetmi a rastlinami vhodnými na sušenie. Sú to také, ktoré aj po usušení vyzerajú takmer rovnako dobre ako svieže. Tak či tak sa ich životnosť nevyrovná trvácnosti tých umelých.

Prach sadá na všetko rovnako

Veru, treba priznať, že prach sadá nielen na sušené, ale aj na umelé kvety. Ale zatiaľ, čo zo sušených vrstvičku prachu tak ľahko neodstránite, tie umelé môžete nasurovku presprchovať, nechaď odkvapkať a hotovo.

Aj slnečné lúče vyťahujú farbu nekompromisne zo sušených aj z umelých kvetov, hoci čas, za ktorý dekorácia vybledne, varíruje.

Zatiaľ, čo sa napríklad slamienky môžu azda najlepšie svojou odolnosťou a trvácnosťou vyrovnať umelým kvetom, sušené ruže či pivonky veru nie. Na slnku rýchlo blednú, vo vlhku rýchlo hnednú. Sušená pivonka vyzerá síce úchvatne, ale pripomína skôr dokonalý kvet z krepového papiera než sviežu impozantnú pivonku. Zato tá umelá vie svoj prírodný originál dnes už takmer dokonale napodobniť.

A ďalší benefit umelých dekorácií? Poznám ľudí, ktorí na Dušičky pripravia kytice či vence z umelých kvetov a poroznášajú ich po hroboch po celom Slovensku – tam, kam sa mimo sviatkov nedostanú. O rok im potom len postačí vymeniť vyblednuté kvety za “čerstvé” sýtozafarbené umelé kvety. To by sa s prírodnou dekoráciou nedalo. Bolo by ju treba vymeniť už skôr, a ak by tam naozaj pobudla celý rok, vyzerala by hrôzostrašne, nie len “smiešne vyblednuto”.

Ako je to však s výzdobou domov či bytov? V interiéri majú sušené kvety obdivuhodnú trvácnosť. Stačí ich občas odprašiť alebo nanovo prelakovať hoc len lakom na vlasy a dekorácia je ako nová. Vydrží zopäť rokov. Niekedy aj viac. To, ako stratila na kráse, si v podstate všimnete najmä vtedy, ak by ste ju mali ako porovnať s novou.

V exteriéri ale vydrží prírodná výzdoba zo sušených kvetov asi jednu sezónu. Znamená to, že jarný veniec na dverách vás bude tešiť počas jari, letný zasa počas leta, jesenný na jeseň, zimný v zime. Názory sa rôznia, ale z môjho pohľadu je to tak akurát, pretože letný veniec by som dala z dverí dolu pred Vianocami bez ohľadu na to, či vyzerá ako nový alebo nie. A takisto zasa zimnú výzdobu u nás strieda tá jarná, hoci sú zimné dekorácie ešte krásne. Potom o rok bude zasa iná výzdoba. Ale nie všetkým to tak vyhovuje, nie všetci majú radi zmenu. Sú ľudia, ktorí milujú svoju umelú výzdobu a rok čo rok sa tešia na to, ako dekorácie vytiahnu zo skrine a slávnoste zavesia opäť na svoje miesto. Dôverne túto metódu poznám – keď som vyrastala, u nás to veru nebolo ináč.

Páčil sa vám článok? Nezabudnite o ňom povedať svojim priateľom:

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *