Chcete, aby váš botník pekne voňal (alebo aspoň nesmrdel)? Alebo by ste chceli vianočnú vôňu po celom dome aj v prípade, že nemáte kedy piecť, ale prichádzate z práce neskoro večer a tešíte sa akurát tak na sprchu a film či knihu na gauči? Netreba hľadať umelé vône v drogérii, poďte sa pozrieť na to, čo máte v kuchyni!

Káva a čaj

Pomleté či rozdrvené kávové zrná aj použité čajové vrecúška dokážu účinne pohltiť nežiaduce zápachy. Zabudnite síce na vôňu čerstvo pripravenej kávy šíriacu sa zo skrine. Kávová vôňa v skrini nebude intenzívna, ale bude dostatočne silná na to, aby ste po otvorení necítili nechcený smrádok z topánok či zo zafajčenej bundy.

Ovocné čaje sú voňavé, ale zväčša len dovtedy, kým uschnú. Preto sa nám najlepšie osvedčili bylinkové čaje. Dlho si vôňu zachová napríklad mäta či fenikel a naozaj zaujímavo a nevtieravo prevoňajú botník.

Kávu, bylinky, šupky, lupene, levanduľu, korenie… To všetko sa nám osvedčilo nasypať do organzového vrecúška. Je pekné, praktické a priedušné.

Citrusy a šupky

Šupky voňajú intenzívne, ale najmä dovtedy, kým neuschnú. Preto je lepšie použiť sušené citrusové kolieska alebo aj celé plody.

Gule vysušených zelených pomarančov nielen voňajú krásne, ale tak aj vyzerajú. Netrúsia sa, ani inak nezašpinia svoje okolie, preto ich môžete rovno šupnúť do bielizníka či dať do kapucne bundy zavesenej v skrini. Pravdaže, pred oblečením nezabudnite vybrať!

Šupky z citrusov netreba hneď zahodiť (hoci sú užitočné aj v smetnom koši, aby sa z neho nešíril zápach). Kľudne ich môžete v skriniach pravidelne obmieňať za čerstvé.

Takto získate naozaj poctivú citrusovú vôňu, žiadny umelý “Lemonfresh”, ktorého vôňa vám pripomína skôr firemnú toaletu než osviežujúci citrón.

Vianočné korenie

Doprajte vianočnú atmosféru aj svojmu botníku. Nasypte do organzového vrecúška ihličie z voňavých druhov ihličnanov (napríklad duglaska), nejaké tie citrusové kolieska a klinčeky. Môžete nalámať škoricu na kúsky.

Kvety a lupene

Medzi najobľúbenejšie prírodné vône patrí levanduľa. Krásne voňajú aj lupene pivonky či ruže. Takisto šup do vrecúška – či už organzového alebo krásneho šitého vankúšika. Nezabudnite občas pomrviť medzi prstami, aby sa vôňa opäť prebudila.

Mydlo

Do hačkovanej sieťky alebo opäť organzového vrecúška vložte mydlo, ktoré ste si kúpili do zásoby. Alebo mydlo, ktoré ste už takmer vymydlili, ale je vám ho ľúto zahodiť. Tiež vám dokáže pekne navoňať skrinu.

Máte svoje osvedčené tipy? Podeľte sa s nimi v komentároch pod článkom. Tešíme sa!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: