Pri pestovaní zo semien sa to už stalo asi každému. Mladé rastlinky vyklíčili a skôr, ako sme sa z nich stihli poriadne tešiť, ostali akési vysoké, slabučké, tenké… Ako zachrániť “vytiahnuté” priesady? Dá sa s nimi ešte niečo robiť? V tomto období sú to asi najčastejšie otázky, s ktorými sa stretávam. Tak poďme zachraňovať. Preventívne alebo na poslednú chvíľu…

Foto: Canva.com

Prečo sa priesady vytiahli?

Stáva sa to najmä v bytových podmienkach. Predpestovanie rastlín na parapetnej doske za oknom nie je ideálne, hoci často jediné dostupné riešenie.

Moderné okná majú špeciálne sklá, ktoré prepúšťajú len časť svetelných lúčov. Do určitej miery teda filtrujú aj časť svetelného spektra, ktoré mladé rastlinky najviac potrebujú. Preto sa mladé semenáčiky naťahujú, akoby vykúkali von oknom, či už idete z práce. Pokúšajú sa nájsť čo najviac potrebného svetla.

Ďalším úskalím je teplota. Izbová teplota sa zvyčajne pohybuje okolo 20 až 22 °C, čo je pre mnohé rastliny príliš veľa. V prípade mnohých druhov je síce teplota okolo 22°C pre klíčenie potrebná, akonáhle však už prvé klíčne lístky vykuknú, treba znížiť teplotu na 16 až 18 °C. Pravdaže, máme rastliny v rôznych “teplotných” kategóriách. Toto je taká väčšinová požiadavka.

Najmä dvojročky a trvalky sú na privysokú teplotu zvlášť citlivé a “vybehnú” do tenkých priesad už v priebehu dvoch či troch dní! Nepomôže ani dostatok svetla.

Čo robiť, aby sa priesady nevytiahli?

Zhrňme si tu základné preventívne opatrenia:

  1. Naštudujme si potreby konkrétnych druhov kvetov či zeleniny. Zatiaľ, čo napríklad papriky sú v izbovej teplote spokojné, šalát má radšej nevykurovanú chodbu. A dostatok svetla, samozrejme.
  2. Keď už vieme, že sme vysiali niektorú z tých otužilejších rastlín, ihneď po vyklíčení jej doprajeme okrem svetla aj nižšiu teplotu. Ak v januári či februári nedokážeme poskytnúť priesadam dosť svetla, radšej vysievame až v marci.
  3. Mladé rastlinky lepšie znesú nižšiu teplotu, ako privysokú, z ktorej sa idú “zblázniť”. Takže napríklad hlúbovú zeleninu, dvojročky či trvalky radšej predpestujme na presklenom či inak chránenom balkóne v malých plastových pareniskách, kde im počas slnečných dní vetráme. Parapetná doska nad radiátorom pri okne nie je vhodná.

Ako zachrániť priesady, ktoré sa vytiahli?

Keď už sa priesady vytiahli, veľa nenarobíme, ale predsa sa pokúsme situáciu zachrániť:

  1. Dodatočne znížme teplotu a doprajme rastlinám čo najviac svetla.
  2. Počkajme si na pravé lístky, keď rastlina v nových podmienkach aspoň trošku podrastie a spevnie.
  3. Popresádzajme tenučké rastlinky a vsuňme ich pritom hlbšie do substrátu, aby ideálne vytŕčali len lístky. Pozor, nezasypme “srdiečko” rastliny – to je taký ten stred, odkiaľ lístky vyrastajú.
  4. Takto upravené, popresádzané priesady opatrne zalejme, aby sme ich nevyplavili, ale aby substrát okolo korienkov pekne poľahol.
  5. Rastliny sa lepšie ujmú, keď ich prekryjeme (napríklad budú opäť v DIY plastovom parenisku) a budú mať okolo seba vlhko. Pozor však, aby sme ich nepremokrili! Hrozilo by, že vyhnijú namiesto toho, aby sa nám pekne zakorenili.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: