Spozorovali ste vo vysevných miskách niečo nepekné? Začali sa na povrchu substrátu namiesto rastliniek objavovať chlpaté koberčeky? Alebo vám začali priesady líhať? Tmavnúť a odumierať? To všetko môžu byť príznaky napadnutia plesňou.

Prečo výsev napadla pleseň?

Príčin môže byť viacero, uvediem tie najbežnejšie, s ktorými som sa tiež už stretla. Pleseň miluje teplo a vlhko – podobne ako klíčiace rastlinky. Ale rastlinám pleseň škodí. Buď semienka vôbec nevyklíčia, alebo začnú mladé rastlinky líhať či ostávajú malé, “zakrpatené”, výsev redne a mladé semenáčiky postupne odumierajú.

Základným problémom býva nevhodný substrát. Preto po skúsenostiach s plesňou vo výseve nešetrím pieskom a perlitom. Na klíčenie potrebujú semienka (resp. väčšina predpestovávaných druhov) najmä vlhkosť a teplo, živiny potrebuje rastlina až neskôr. Preto je vysievanie do piesku, perlitu a časti kvalitného (sterilného) výsevného subustrátu absolútne postačujúce a ideálne. Až pri pikírovaní mladých semenáčikov prichádza na rad výživnejší subsrtát (do ktorého však opäť odporúčam časť piesku alebo zeolitu a perlitu primiešať).

Ďalším dôvodom šírenia plesne môže byť príliš vysoká vlhosť. Áno, je vhodné nechať výsev klíčiť v miniparenisku. Sem-tam však treba vyvetrať, a to najmä v prípade, že ste vysiali semená, čo klíčia dlhšie. Ak to “prešvihnete”, na povrchu substrátu sa namiesto rastliniek začne rozrastať pleseň hlavičková (taký ten chlpatý koberček).

Takýto výsev ešte môžete zachrániť – ak si pleseň všimnete včas. Treba vrch pôdy narušiť (jemne prekopať napríklad špáradlom) a zasypať tenkou vstvou perlitu a piesku.

Pozor, ak tu mali klíčiť rastliny, ktorých semená potrebujú na klíčenie svetlo, nebude prekrytie nezhubnou, sterilnou vrstvou fungovať. Semená vysiate na povrchu navyše už pravdepodobne pleseň znehodnotila a treba vysievať nanovo.

Ak máte pravidelne problémy s plesnivením výsevu, skúste namiesto plastového krytu či fólie na prekrytie výsevu použiť bielu netkanú textíliu.

Problémy môže zapríčiniť aj príliš hustý výsev. Tento druh plesnivenia trápi najmä rýchlo klíčiace rastlinky. Semienka ste vysiali, rastlinky vám krásne začali rašiť už v priebehu niekoľkých dní a vidíte, že sú vysiate nahusto.

A zrazu vám začne zo dňa na deň hustý výsev akosi rednúť. Vytvárajú sa v ňom “holé” miesta, kde mladé rastlinky buď odumierajú, alebo len zaostávajú v raste a zdajú sa byť tmavšie ako ostatné semenáčiky v nádobe. Postupne sa však tieto miesta zväčšujú a pleseň by napadla všetky rastlinky v nádobe.

Dajú sa zachrániť?

Takéto semenáčiky odporúčam čo najskôr rozsádzať. Opatrne berte rastlinky z miest, ktoré zatiaľ nie sú poškodené, a presaďte ich do inej nádoby a čerstvého substrátu.

Presadené rastlinky opatrne zalejte, aby ste ich nevyplavili, ale aby mali dosť vlahy a ujali sa. Nádobu už ale neprekrývajte a nechajte priesady vo vzdušnom prostredí (to neznamená, aby ste ich šupli do prievanu 😉 ).

Priesadky kontrolujte, či už sú v poriadku a či sa pleseň ďalej nešíri. Ak je všetko tak, ako má byť, budete už o pár dní vidieť, ako zrazu intenzívne podrástli.

Keď už sú priesady väčšie, s plesňou zväčša problémy nebývajú. Možno by sa vyskytli v nejakých extrémnych podmienkach, ale zatiaľ som sa s tým nestretla.

A čo líhanie priesad?

Aj to je dôsledok hubového napadnutia rastlín. Patogény sa rozšíria z nevhodného substrátu. Keď už priesady “ľahli”, nezachránite ich. Môžete však tomuto problému predísť preventívne – celý výsev zasypte vrstvou piesku a perlitu, aby ste klasicky hnedý substrát pod touto vrstvou takmer ani nevideli.

A samozrejme, po tom, čo sa rastlinky pekne rozrastú a vytvoria pravé lístky, pikírujte do samostatných zakoreňovačov a výživnejšieho substrátu.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: