Cínie sú letničky veľmi obľúbené na rez do kytíc. Pri dobrej starostlivosti o kytičku vydržia vo váze aj vyše týždňa. Pri ich pestovaní môžeme využiť rôzne metódy, v tomto článku sa s vami podelím o svoje skúsenosti.

Vysievanie cínií

Cínie rastú pomerne rýchlo. Preto úplne postačí, keď začnete s vysievaním od polovice apríla. Môžete si vybrať, či budete cínie vysievať do výsevných misiek, zakoreňovačov alebo priamo na záhony.

Vysievanie cínií do výsevných misiek

Toto je metóda, pri ktorej vysejeme viacero semien do jednej nádoby. Počítame s tým, že neskôr, akonáhle sa na rastlinkách objavia prvé pravé lístky, ich budeme rozsádzať. Ideálne do samostatných priehradiek, zakoreňovačov.

Táto metóda predpestovania si vyžaduje viac času, trpezlivosti i priestoru. Je pomerne pracná, ale takto predpestované priesady bývajú krajšie, mohutnejšie.

Dajte pozor, aby sa mladé rastlinky nevytiahli! Dbajte o dostatočné osvetlenie a teplotu okolo 15 – 18 °C.

Vysievanie cínií do samostatných zakoreňovačov

Respektíve do nádoby so samostatnými priehradkami pre jednotlivé rastliny. Takto vysievam cínie, keď viem, že si nenájdem čas na ich pikírovanie – rozsádzanie.

Podľa kvality osiva vysievam po jednom semienku, prípadne po dvoch až troch do priehradky.

Keďže neplánujem mladé rastlinky rozsádzať, dávam pozor, aby sa mi príliš nevytiahli. Čiže im doprajem dostatok svetla (za oknom nestačí, treba prisvietiť špeciálnou lampou alebo ich predpestovať vo fóliovníku, zimnej záhrade či presklenom balkóne). Zároveň je dôležité, aby nebolo príliš teplo.

Potom, ako už nehrozia mrazy, vysádzame cínie na záhony.

Vysievanie cínií priamo na záhony

Kvetinoví farmári sa viac-menej zhodujú, že cínie z priameho výsevu bývajú odolnejšie voči letným horúčavám a suchu.

Naopak, tie “rozmaznané” predpestované rastlinky treba viac zalievať, treba im aj na záhone dopriať viac starostlivosti.

Priamy výsev vám ušetrí čas aj priestory v domácnosti či vo fóliovníku. Problém je, že klíčenie môže byť nerovnomerné, osiva budete potrebovať viac a tiež je kľúčové odhadnúť správny čas výsevu. Ideálne pred výdatnými májovými zrážkami.

Pozor, mladé cínie chutia slimákom. Ak treba, skúste ich obsypať pilinami, vaječnými škrupinami alebo kávovou usadeninou.

Pestovanie cínií

Ako som už načrtla, cínie z priameho výsevu bývajú odolnejšie, AVŠAK: Ak vám záleží na tom, aby ste mali naozaj nádherné kvety, tak či tak sa o svoj cíniový záhon budete musieť poctivo starať.

To znamená, že bude treba kvietkom dopriať dostatok vlahy aj počas horúcich letných dní. A takisto dostatok živín. Pokiaľ ste nezapracovali do pôdy dostatok kompostu či primerané množstvo kravského hnoja, pravidelne aplikujte hnojivo v zálievke počas celej kvetinovej sezóny.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: