Machovka čerešňová (Phsysalis alkekengi) je známa svojimi sýtooranžovými lampášmi (kalichmi). Veľkej obľube sa teší v jesenej výzdobe. Pestovanie machovky je pritom úplne jednoduché a myslím, že ju pokojne môžeme zaradiť k burine. Ak už u vás vyrastlie, tak ľahko sa jej nezbavíte!

Pestovanie machovky čerešňovej zo semienka

Klíčenie semienok môže trvať aj niekoľko týždňov, tak sa nezľaknite, ak “nevykuknú” hneď. Najlepšie sa nám ich osvedčilo vysievať od polovice feruára až začiatkom marca. Semenáčiky rastú pomalšie, ale sú bezproblémové. Keď podrastú a objaví sa na nich niekoľko pravých lístkov, rozsaďte ich.

Mladé rastlinky starostlivo zalievajte a vysádzajte do záhrady koncom augusta. V prvom roku sa plodov nedočkáte, tie vás potešia až v druhom roku po výseve.

Ak nemáte záhradu, pestujte machovku v dostatočne veľkej nádobe na balkóne a prezimujte tak, aby nevymrzla.

Oplatí sa vyskúšať: Aby ste mali čo najviac “lampášikov”, pestujte v jednej nádobe aj tri korene a rastliny vyväzujte. Dôležitá je dostatočná závlaha aj výživný substrát.

Vráťme sa k pestovaniu machovky v záhrade. Hoci nemá špeciálne nároky, najlepšie sa jej darí v pôde s neutrálnou až zásaditou reakciou. Má rada dostatok vlhkosti a lepší je polotieň ako príliš slnečné miesto.

Aj v záhone platí, že najviac plodov vytvorí vtedy, ak ju vyviažete. Ak výhonky nevyviažete, odporúčam nastieľať, aby sa kalichy nezašpinili od hliny.

Náš tip: Zahlinené kalichy nechajte dobre vysušiť a jemne očistite kefkou.

Náš machovkový záhon je plný buriny a vyrastajú tam napríklad aj “zblúdilé” plamenníky zo samovýsevu. Takýto divý záhon je super, rastliny sú v ňom samostatnejšie, než keby rástli v odburinenej hline. Tam by ich v lete trápili príliš vysoké teploty aj suchá.

Machovky sa nezbavíte

Aspoň nie jednoducho. Keď sa už raz do vašej záhrady dostane, máte postarané. Šíri sa životaschopnými podzemkami, ktoré spoľahlivo prezimujú. To je dobrá i zlá správa.

Znamená to, že sa machovka bez problémov z roka na rok rožšíri sama a nemusíte ju viac rozmnožovať zo semien. Viac času i priestoru na letničky! Ak vám však začne prekážať, že je odrazu všade, treba jej porast pretŕhať a usmerňovať.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *