Levanduľa je taká obľúbená, že mladé predpestované rastlinky nájdete nielen v špecializovaných záhradníctvach, ale aj v hobbymarketoch či dokonca v bežných supermarketoch. Ak potrebujete naozaj veľa sadeníc a chcete si záhradu levanduľou poriadne prevoňať, skúste si ju vypestovať zo semien.

Levanduľu milujú včely, motýle i čmeliaky. Krásne sa kombinuje s ružami aj iným trvalkami. Je nenáročná a pomáha v boji proti škodcom. Nachádza široké využitje v aranžovaní, pri výrobe kozmetiky, ba aj v kuchyni.

Ako pestovať levanduľu zo semien

Semienka levandule úzkolistej resp. lekárskej kúpite ľahko i lacno. Nájdete ich v mnohých predajniach od rôznych výrobcov. Ak chcete pestovať konkrétnu odrodu, hľadajte na internete v špecializovaných eshopoch. Môžete dokonca zozbierať aj semená z levandule, ktorú už pestujete.

“Levanduli necháme odkvést a pak květenství ostřiháme a mezi dlaněmi květy promneme a máme spousty semínek. Pak je na jaře sejeme do sadbovačů,” vysvetľuje Jana Vydrová z farmy Křivoklátská levandule. Vo vhodnej pôde na záhone sa levanduľa veľakrát rozmnoží aj samovýsevom.

Jana Vydrová upozorňuje, že semienka netvorí Lavandula intermedia, ktorú dokážete rozmnožiť len prostredníctvom odrezkov. Semienka získate len z levandule lekárskej a jej odrôd.

Levanduľové osivo vysievame do ľahkého, vzdušného substrátu. Pridávam piesok i perlit a postupujem podľa všeobených výsevných odporúčaní, ktoré som zhromaždila v nedávnom článku. Levanduľové semienka potrebujú na klíčenie aj trošku svetla, takže ich nevysievame hlboko, len jemne vtlačíme do substrátu.

Výsev zavlažíme a vystavíme na miesto, kde bude teplo (okolo 20 – 22°C). Môžete prekryť a vytvoriť “skleníkovú” mikroklímu.

Levanduľa klíči dlhšie

Dajte semienkam čas. Pravidelne ich zavlažujte, ale pozor, aby nebol substrát premokrený! Dôsledne kontrolujte, či sa na povrchu nevytvára pleseň. Aby výsev neplesnivel, je najmä pri semenách suchomilných rastlín, ktoré klíčia dlhšie (cca 10 – 20 dní) dôležité použiť dostatok piesku i perlitu a sterilizovaný výsevný substrát bez prítomnosti patogénov.

Dostatok svetla

Mladé semenáčiky levandule potrebujú dostatok svetla, aby sa príliš nevytiahli. Teplota už postačí na úrovni okolo 18°C, aby sa rastlinky “nezjašili” a “nevyhúkli”. Ak nemáte možnosť rastlinkám umelo prisvietiť špeciálnym svetlom na rast, vysievajte radšej koncom februára až začiatkom marca, aby už mali dostatok prirodzeného svetla z vonku.

Rozsádzanie levandule

Mladé rastlinky, ktoré už majú pravé lístky a sú dostatočne veľké na to, aby sa dali dobre uchopiť, rozsádzame do samostatných nádob. My používame, kvetináčiky s priemerom zhruba 12 cm. Vyplníme záhradným substrátom zmiešaným opäť s pieskom a perlitom. Levanduľky majú radšej sucho ako premokrenie.

Keď sa dobre zakorenia a rozrastú, môžete ich koncom leta alebo v skorej jeseni presadiť na záhony. Je dôležité aby sa pred príchodom mrazov na svojom novom mieste poriadne zabývali a zakorenili. Môže sa stať, že vykvitnú, ale lepšie bude, keď sa v prvom roku sústredia na tvorbu koreňovej sústavy.

Mladé levanduľky bude treba počas silnej zimy ochrániť nástieľkou. Ak už levanduľu v záhrade pestujete, nezabudnite, že ju v marci treba zrezať, aby bola krásna a neostarla predčasne.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: