Pestovanie ľanu nie je vôbec náročné, zato poskytne obrovské potešenie. Ľanové pole je snom mnohých romantikov. A ja sa medzi nich hlásim. Naprv som nechápala, kde ľan zohnať a ako ho pestovať. Stačilo sa pustiť do práce a zistila som, že len máločo je jednoduchšie a lacnejšie!

Belasé kvietky vznášajúce sa vo vetre postupne vystriedajú dozrievajúce toboľky so zdravými semenami. Ale zároveň sa dajú využiť na aranžovanie a krásne šuštia.

Pestovanie ľanu aj pre začiatočníkov

Stačí, keď si kúpite balenie ľanu v obchode s krmivom pre zvieratá alebo obyčajné vrecko ľanu v potravinách. Je dostatočne veľké, takže si môžete vysiať akurátne ľanové políčko vo svojej záhrade. Ak chcete pestovať ľan vo veľkom, treba ho, pravdaže, viac.

Ľan vysievam na záhon v marci. Len si beriem za hrsť semien a rozsýpam po záhone. V jednom roku som dokonca vysievala so synkom v nosiči. Takže nijaká námaha. Semienka potom jemne zapracujte hrabľami. A to je naozaj všetko. Ostatné urobí príroda sama.

Ľan vyklíči, postupne rastie a koncom mája či začiatkom júna sa objavia drobné belasé kvietky. Zaujímavosťou je, že kvitnú len dopoludnia. Preto v prípade, že chodíte do práce a na záhradku si nájdete čas až večer, môžete mať pocit, že ten váš ľan vôbec nekvitne. On kvitne, ale večer už nájdete len opadané lupene na zemi.

Ľan zväčša kvitne len dopoludnia a potom odkvitá. Každý deň tak pribudne ďalší kvietok, začne sa vytvárať ďalšia toboľka.

Semená sú v zelených toboľkách najprv biele, postupne hnednú, dozrievajú. Keď ľan získa farbu piesku, semená sú zrelé a vo vnútri krásne šuštia. Môžete zberať – do kuchyne alebo do aranžmánov.

Pozor, nenechajte ľan na záhone pridlho

Ak budete so zberom otáľať, môže sa stať, že ľan zhnedne až sčernie. Spôsobujú to dažde a následne pleseň. Takýto materiál už nie je veľmi pekný a v dekoráciách rozhodne nebude pôsobiť tak čisto a romanticky ako ľan krásnej zlatistej farby.

Prečítajte si o tom, ako ľan zberať a uskladňovať >>>

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *