Pestovanie kvetov na sušenie na balkóne či terase v nádobách nie je veda. Treba však počítať s tým, že budete mať s rastlinami oveľa viac starosti, no vypestujete si z nich oveľa menej materiálu na tvorbu, než keby ste ich mali v záhonoch.

Ako pestovať kvety na sušenie v nádobách: Začíname!

Budete potrebovať kvetináče, vhodný substrát, hnojivo a samozrejme – rastliny. Odporúčam vybrať kompaktné odrody. Ak aj nezoženiete rastliny či semienka s jednoznačným nápisom “vhodné na pestovanie v nádobe”, orientujte sa aspoň podľa veľkosti. Samozrejme – čím nižšie, tým budú na balkónové pestovanie vhodnejšie.

Plamenník kompaktnej črepníkovej odrody zakvitne v júni. Potrebuje výdatnú zálievku, ináč rýchlo vädne.

Väčšina rastlín potrebuje dostatok svetla a priepustný substrát. A hoci si väčšinou ľudia myslia, že kvety na sušenie nepotrebujú bohatú zálievku, pri pestovaní v nádobách to veru neplatí. Zvlášť v prípade plamenníkov, slamihoviek či slamienok, ktoré rýchlo vädnú. V nádobách trápi presýchanie dokonca aj trávy.

Ideálny substrát

Zmiešajte substrát určený napríklad na balkónové kvety s troškou piesku a s perlitom, aby sa vám čo najlepšie polievalo. Vďaka piesku bude voda dobre vsakovať. A piesok je tiež užitočný na obmedzenie hnilobných procesov v zemine. Tento problém v kvetináčoch je totiž na rozhorúčených balkónoch pomerne bežný.

Moje rastlinky v nádobách sa musia uskromniť. Nechala som ich v pomerne malých nádobách, stavila som na kvalitný substrát, dostatok živín a bohatú zálievku.

Odporúčam tiež pravidelne prihnojovať alebo využiť tyčinky s postupných uvoľňovaním živín, aby ste z rastlín v nádobách vyťažili čo najviac.

Časté problémy pri pestovaní kvetov v nádobách

Väčšina rastlín na sušenie nie je na pestovanie v nádobách vhodná. Preto treba počítať s tým, že na balkóne nebudú úplne spokojné a budú strádať.

Budú náchylnejšie na škodce, ako sú napríklad vošky či molice. Nebudem klamať a tváriť sa, aké účinné sú bio prostriedky. Takto napadnuté rastliny v nádobách na rozpálenom balkóne už zväčša nezachráni ani chémia. Ja ich rovno vyhadzujem. Považujem za zbytočné stráviť celú sezónu bojom so škodcami pri letničke, ktorú koncom leta tak či tak v zúboženom stave “zrušíme”. A navyše – napadnutú rastlinu treba čo najskôr izolovať od zdravých rastlín.

Horúčava a boj o svetlo

Rastliny pestované na balkóne sa zvyčajne ťahajú za svetlom, preto bývajú cintľavejšie a rastú nakrivo.

Sú odkázané na prihnojovanie a dostatok zálievky. Počas horúceho leta (ktoré býva na rozpálenom balkóne či terase ešte horúcejšie ako v záhone) ich treba naozaj výdatne zalievať.

Tretia zľava je obrovskááá limonka (Limonium suworowii), ktorú pestujem v nádobe prvýkrát. Som zvedavá, ako si poradíme.

Problém je, že v tieni by im síce nebolo tak horúco, neprehrievali by sa a nespálili by sa im lístky… Ibaže by sa zároveň výrazne vytiahli, pokrivili a nekvitli by vám pekne. Či sa vám podarí nájsť kompromis – ideálne miesto na vašom balkóne, to už nechám na vás. Každý balkón je iný. A ja sama na tom našom stále hľadám ideálne miesta a prehadzujem nádoby s rastlinami ako mačka mačiatka…

Ako to dopadne?

Ak máte nejaké otázky a podnety, kľudne napíšte, aby som vedela, čo vás pri pestovaní v nádobách zaujíma najviac. Všeličo som už v nádobách pestovať vyskúšala a toho roku som opäť niektoré rastlinky šupla nielen do záhonov, ale aj do nádob. Aby som vám mohla pripraviť seriál a pravidelne priniesť aktuálne info o tom, ako sa kvetom na sušenie v nádobách darí. Nezabudnite sledovať náš Instagram, pretože v storkách sa vždy delíme o najaktuálnejšie fotky a videá.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: