Ježibaba (Echinops) patrí medzi obľúbené kvety na sušenie. Je to nenáročná trvalka, ktorú si ľahko vypestujete zo semien. Aj keď na vrecúškach odporúčajú niečo iné, ja uprednostňujem predpestovanie rastlín pred výsevom do voľnej pôdy.

Vyhrajte osivo ježibaby! Zapojte sa do 23. 2. 2020 do našej súťaže na Facebooku alebo Instragrame.

Ako vysievať ježibabu

Ježibaba má pomerne veľké semená, ktoré sa vám budú dobre siať. Poďte na to začiatkom marca, ak máte na predpestovanie dobré podmienky, kľudne začnite už vo februári. Zmiešajte si ľahký výsevný substrát a semená do neho jemne vtlačte a zasypte tenkou vrstvou zeminy a perlitu, aby ste ich prekryli.

Výsev dostatočne zavlažte rozprašovačom a prekryte nádobou, aby ste vytvorili miniparenisko. Semená vám vyklíčia v priebehu týždňa pri teplote okolo 20 °C. Ihneď doprajte mladým rastlinkám dostatok svetla a postačí im už teplota okolo 16 až 18 °C. Dostatok svetla a nižšia teplota zabezpečia, aby sa vám semenáčiky nevytiahli.

Predpestovanie kvalitných priesad ježibaby

Keď sa na rastlinkách objavia pravé lístky, rozsaďte ich do samostatných nádob. Ja používam zakoreňovače s priemerom okolo 12 centimetrov.

Zasaďte priesady ježibaby tak hlboko, aby vytŕčali len klíčne a ďalšie lístky. Doprajte im už výživnejší substrát, nie iba ten výsevný. Keďže ježibabky milujú priepustnú pôdu, bude sa im dobre rásť v zmesi substrátu s pieskom a perlitom. Dávajte pozor, aby ste ich nepremokrili. Hrozilo by totiž, že vám uhnijú.

Vysádzanie ježibaby do voľnej pôdy

Ak sa vám podarilo vypestovať pekne rozrastené i zakorenené priesady, kľudne ich môžete dať do pôdy v máji. Zvyčajne pri marcovom výseve však vypestujete pekné rastlinky až neskôr a do zeme ich presaďte koncom augusta. Táto trvalka vás poteší kvetmi na druhý rok po výseve (čiže ak vysadíte v roku 2020, prvé kvitnutie bude v roku 2021).

Vyberte slnečné miesto ideálne s ľahkou a priepustnou pôdou. Pozor, ježibabky sú poriadne pichľavé. Preto ich nevysádzajte k chodníkom alebo na iné miesta, kde by vás mohli poraniť.

Ježibaba je mrazuvzdorná a bez problémov znáša naše zimy.

Ježibaba ako krásavica v prírodných dekoráciách

Do sušených aranžmánov zberáme pekne vyfarbené, ale ešte nie celkom rozkvitnuté hlávky. Sušte ich zavesené stonkou nahor, aby sa vám pri sušení nepokrútili, ale aby ostali pekne rovné.

Sú atraktívnym doplnkom celoročných aj sezónnych dekorácií. Vďaka svojej modrej farbe pekne ozdobia dokonca aj vianočné vence.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: