Niektoré osivá sú lepšie, iné horšie. Sú značky a balíčky, s ktorými počítam a viem, že čo vysejem, to vyklíči. A budem spokojná. Ale sú aj také, ktoré ma pravidelne sklamú a radšej sa na ne už nespolieham.

Tento príspevok venujem len osivám rastlín vhodných na sušenie. Čiže nejde o hodnotenie zeleninových, bylinkových či iných semien. A upozorňujem vás – naozaj ide o subjektívne, niekoľkoročné skúsenosti. Nie o relevantnú štatistiku, odborné informácie alebo stanoviská jednotlivých značiek.

V tomto príspevku sa sústredím len na bežne dostupné osivá, ktoré ľahko zoženiete na slovenskom trhu.

Moje obľúbené osivá

Ak sledujete príbehy na Instagrame Kvetinového obchodíkatak už viete, že medzi moje najobľúbenejšie osivá patria balíčky z Lidla.

Prvýkrát som kúpila lidlové semienka len tak na skúšku, zo zvedavosti. Nemala som nijaké špeciálne očakávania. Pokiaľ ide o osivá kvetov na sušenie, v Lidli (aspoň u nás) sa dajú zohnať len slamienky a limonky, v oboch prípadoch mix farieb, a ešte “ohnivé” plamenníky.

Semienka z lidla ma potešili veľkou, naozaj uspokojivou klíčivosťou a skvelou kondíciou rodiacich sa rastliniek. Balíčky v ponuke bývajú nové, čiže majú minimálne rok-dva do expirácie.

Ďalším skvelým prekvapkom bývajú zaujímavé odtiene. Lidlové balíčky limoniek aj slamienok ukrývajú farebne zaujímavé odrody a máte sa na čo tešiť.

Dobrú skúsenosť mám aj so semienkami od Nohel Garden. Okrem slamienok (vysokých i nízkych) a limoniek ponúkajú aj rôzne druhy plamenníkov, trávy, slamihovky, ježibabu, gypsomilku a občas sa dá zohnať aj suchokvet či machovka.

Pozor, v Nohel Garden si asi radi uťahujú zo zákazníkov, pretože nie vždy zodpovedá druh či odroda na obrázku s tým, čo vám naozaj vyklíči.

A tak sa mi už neraz stalo, že sa machovka peruánska zmenila na machovku čerešňovú, že sa plnokvetá gypsomilka zmenila na tú s jednoduchými kvetmi, alebo že sa z kotúča alpského vykľul obyčajný kotúč modravý a podobne.

S klíčivosťou semienok mám však vcelku dobré skúsenosti, ale pozor. Práve v supermarketoch mávam veľký problém s tým, aby som “vyhrabala” čo najnovšie balíčky. Zvyčajne sú totiž (pochopiteľne) v ponuke kúsky tesne pred expiráciou. A to negatívne ovplyvňuje klíčivosť semien.

Osivá od značky Semo využívam najmä preto, lebo majú v ponuke aj samostatné farby. Okrem prekvapení v podobe mixu farieb potrebujem staviť na istotu a vysievať aj odrody konkrétnych farieb.

S klíčivosťou kvetov na sušenie od Sema síce nie som veľmi spokojná, ale myslím, že ju negatívne ovplyvňuje najmä fakt, že predajcovia ponúkajú balíčky tesne pred dátumom expirácie. Žiaľ, aj v prípade, keď jasne žiadam novšie balenie… Osivá samostatných farieb skrátka nejdú ako teplé rožky, takže sa predajcovia potrebujú zbaviť, toho, čo im spred minulých rokov pozostávalo.

Preto sa už spolieham na zahraničných producentov, čo sa však hobby záhradkárom neoplatí (vysoká cena osiva aj poštovného).

Mohlo by vás zaujímať: Ako vyberať semienka a nenakúpiť zbytočnosti?

Moja poistka

Moravoseed je značka, s ktorou sa najčastejšie stretám v Tescu alebo v OBI či Hornbachu.

Pokiaľ ide o rastlinky na sušenie, zvyčajne po týchto osivách siahnem v prípade núdze. To je vtedy, keď som niečo zabudla objednať, alebo keď potrebujem dosiať. Majú k dispozícii aj také druhy, ktoré u iných bežne predávaných značiek nenachádzam. A klíčivosť je uspokojivá.

Radšej nie

Nevravím, že sú všetky osivá od Zelseed zlé, ale pokiaľ ide o kvety na sušenie, nemám dobré skúsenosti.

Zatiaľ som sa stretla s tým, že bola klíčivosť a kondícia mladých rastliniek z týchto balíčkov naozaj nízka. Mala som vedľa seba nádobu s bielymi slamienkami od Sema a nádobu s tými od Zelseed. Prirodzene, o oba výsevy som sa starala rovnako. A rozdiel vyzeral tak, akoby som výsev od Zelseed polievala kyselinou. Zato semenáčiky od Sema si veselo rástli a bujneli.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Comments (1)

  1. Katka

    Odpovedať

    Ja som síce pestovala minulý rok slamienky prvý x lebo u nás chutia veľmi slimákom ale moravoseed a Lidl je z toho všetkého čo sa týka zeleniny najlepšie… Ale napríklad v Lidli sa mi podarilo kúpiť aj po expiracii a vzišli semiačka aj tak ?

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *