Mária háčkuje pod značkou Uhackujem.sk. Známe sú najmä jej kabelky, ktoré predáva aj do zahraničia. A hoci uháčkovať perfektnú kabelku, ktorú len tak neošúchate, nie je vôbec jednoduché, tipy na obháčkovanie sklených pohárov sú dostupné pre každého.

“Na obháčkovanie sa dajú použiť akékoľvek poháriky,” vysvetľuje Mária, “ktoré sú bežne dostupné v domácnosti. Napríklad pohárik z detskej výživy je skvelý ako držiak na ceruzky a perá, väčšie poháre sú ideálne ako vázičky či nádoby na izbové rastliny.”

Svietniky háčkujte redším vzorom

Nádoby na perá Mária odporúča zdobiť hustejším vzorom, svietniky sú však krajšie, keď je vzorka vzdušnejšia. Vtedy svetlo pekne preniká a svietnik vrhá atraktívne tiene.
V každom prípade je to skvelý spôsob, ako využiť staré poháre a zmeniť ich na zaujímavý doplnok domácnosti či darček.
“Svietniky sú veľmi vďačné darčeky, relatívne rýchlo vyrobené. Menší pohár obháčkujete pri troche praxe do hodinky.”
Mária upozorňuje, že veľa záleží nielen od veľkosti pohára, ale aj od použitej vzorky a materiálu.
Aj kvetináče izbových rastlín alebo vázičky pre rezané kvety môžete ozdobiť hustým vzorom.

Rady a odporúčania

 Aký materiál je najvhodnejší?
“Rada používam bavlnený špagát v hrúbke 3 alebo 5 mm. Tých 5 mm využívam na väčšie poháre. Tenšký špagát pôsobí luxusnejšie. Je polypropylénový a používam ho najmä na výrobu kabeliek (tento materiál sa neošúcha), ale dopriala som si ho aj pri výrobe vianočného svietnika. Veľmi pekne ukážu tenučké háčkovacie priadze, na takéto kúsky však budete potrebovať veeeeeľmi veľa času.”
“Dajú sa samozrejme použiť aj iné materiály, ktoré bežne máte doma, prípadne na výrobu svietnika miniete zvyšky starých priadzí.”
Aké poháre sa dajú obháčkovať?
“Ja osobne si hlavne kvôli praktickosti vyberám skôr rovné poháriky. Veľkou výhodou je, že sa dá dať uháčkovaný obal jednoducho dolu, oprať, a znovu navliecť.”
Dajú sa všetky háčkované obaly prať?
“Záleží od priadze. Ja používam spomenuté materiály preto, lebo ich mám overené. Aj po niekoľkonásobnom praní sú stále rovnako krásne.”

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: