Spôsobov, ako viete z prútia vyrobiť veniec, je viacero. V tomto príspevku sa s vami podelím o ten najjednoduchší, ktorý zároveň patrí medzi moje obľúbené. Pomocou tohto návodu si viete pripraviť pekný, uhladený základ, ale aj strapatý, uvoľnený prútený veniec. Hrubý, veľký, alebo tenký a malý. Akýkoľvek.

Kedy zberať brezové prútie?

Ideálne koncom jesene, keď už lístie opadlo, alebo koncom zimy, kým lístie nenarástlo a už začína byť príjemne teplo. Na výrobu prútených základov využívame dlhé tenké vetvy brezy previsnutej. Počas sychravej jesene je prútie svieže a bude sa vám s ním veľmi dobre pracovať.

Môžete zbierať opadané vetvy, ktoré sa zo stromov prirodzene ulamujú a veľmi veľa ich nájdete pod stromami po silnom vetre. Spojíte tak užitočné s pekným, keď upracete trávnik, a zároveň z kopy prútia vytvoríte krásne vence, srdcia či postavičky (zajace, motýle…).

Pokiaľ zostriháte prútie priamo zo stromu, určite bude ohybné a ľahko tvarovateľné. Ak budete pracovať z opadaným prútím, pracujte po daždi alebo prútie namočte.

Ako vyrobiť veniec z brezového prútia

Najprv si zoraďte prútiky a ostrihajte najhrubšie konce, ktoré by sa vám nedali zohýbať a zavadzali by. Rozmiestnite vetvičky tak, aby boli tenké konce na jednej i na druhej strane, čiže čo najrovnomernejšie. Predídete tak problému s tým, že by ste mali časť venca hrubšiu a druhú tenšiu.

V prostriedku si prúty zachyťte drôtikom. Ja najradšej používam tenučký, veľmi nenápadný hnedý myrtový drôtik. Aj pri pohľade zblízka ho treba vo venci poriadne hľadať. Zdiaľky si ho už vôbec nevšimnete.

Akonáhle prúty zviažete a budete ich mať k sebe pekne zafixované, obtočte ich do tvaru kruhu alebo vajíčka (to sa skvelé hodí na jarnú a veľkonočnú výzdobu).

Pekne si ich rukami chyťte, aby sa nevyšmykli. Dôvod, prečo to robíte hneď, ako ste prúty k sebe zviazali na jednom mieste, je ten, že nebudete musieť veniec zbytočne mnohokrát obtáčať drôtom. Urobíte len jedno “koliečko”. To je fajn najmä preto, aby ste mali venček vizuálne čo najmenej “rušený” drôtom.

Postupne drôtom prútie omotávajte, aby ste ho k sebe upevňili. Ak budete omotávať silno a tesno, získate rovnomerný, hladký základ. Ak budete omotávať zľahka a dovolíte, aby jednotlivé vetvičky vytŕčali, vytvoríte uvoľnený, strapatý základ. Čím menej ho vyzdobíte, tým bude krajší.

Na mieste, kde ste ovíjať začínali, skončite a spojte drôtiky tak, aby ste rovno vytvorili uško na zavesenie. Ak treba, príliš vytŕčajúce vetvičky zastrihnite.

Niekoľko tipov na záver

Ak chcete vytvoriť hrubý prútený základ a nedarí sa vám, pomôžte si tak, že uvijete dva základy – väčší a menší – a nenápadne ich na niekoľkých miestach spojíte drôtom. Vznikne vám pekný, hrubý veniec.

Pokiaľ chcete vytvoriť z prútia len základ, ktorý vyzdobíte tak, že ho bude sotva vidieť, vyrobte si tenký veniec. Nebojte sa, že nie je dosť pevný. Potom, ako ho ovijete ďalším materiálom, spevnie a udrží si tvar. Ako napríklad takýto jarný venček zdobený machom a bahniatkami:

Ak sa vám nepodarilo vyrobiť pekný, rovnomerný základ, nemusíte sa hneď vzdávať. Pozrite sa naň a naplánujte si výzdobu, ktorá nedokonalosti prekryje.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: