Alena Čierna tvorí pod značkou Akami. Šije závesné dekorácie, zápichy, rôzne postavičky zvierat či bábiky. V jej ponuke nájdete aj náušnice či vankúše na vymaľovanie. Svoje podnikanie krok za krokom buduje šesť rokov.

Trhy boli základom príjmu

Alenkinu tvorbu nájdete aj na Facebooku či Instagrame. Prostredíctvom sociálnych sieti ju zákazníci kontaktujú a ona im pripraví výrobok podľa priania.

“Trhy sú základ môjho príjmu. A objednávky tiež stoja. Za normálnych okolností by som teraz nonstop šila jarné dekorácie, no v tejto situácii ľudia akoby zabudli, že ide jar, Veľká noc… Nikto nekupuje nič, dekorácie su v tejto chvíli zbytočné…”

Základom jej príjmu však bývali trhy. Rôzne podujatia spojené s predajom ručne robených výrobkov sa začínali organizovať na jar. V tomto roku je všetko inak. Namiesto stretnutí s priateľmi a zákazníkmi na trhoch Alenka šije rúška. Manžel Miro jej pomáha popri svojej práci.

“Rúška som šiť neplánovala. Prišlo to samo. Najskôr osobná potreba našej rodiny, príbuzných, ktorých som potrebovala rúškami zásobiť (zistila som, že mám celkom veľkú rodinu 😉 ). No a potom začalo pýtať okolie,” vysvetľuje Alenka.

Rúško nie je hanba. No nie je ani zadarmo

V ideálnom prípade by sa mal o zásobovanie obyvateľstva rúškami postarať štát. Vieme, že skutočnosť je iná.

“Prijali sme to ako niečo, čím dokážeme ľuďom okolo seba pomôcť a nikoho neodmietame. Šijeme posledné dni prakticky nonstop. Manžel po príchode z práce tiež pomáha, strihá mi látky do polnoci, aby si šiel na 5 hodín pospať a ráno zasa šiel do práce…”

Alenku zarazilo, akí sú niektorí sebeckí: “Chcem rúška, teraz okamžite, a nezaujíma ma, že je predo mnou 10 ľudí, ktorí tiež čakajú,” opisuje situáciu.

“Poviem niekomu, nech sa ozve v stredu a on na mňa tlačí už v pondelok. Akoby niektorým ľuďom nedochádzalo, že mám iba jedny ruky a skutočne viac nestíham,” približuje Alenka problém, s ktorým sa v týchto dňoch stretá pričasto.  Záujemcovia jej píšu a telefónujú. Tak sa situáciu nedarí riešiť: “Zbytočne prichádzam o drahocenný čas na šitie a vo výsledku stihnem ušiť ešte menej rúšok.” Bolo by lepšie, keby ľudia s pochopením počkali do dohodnutného termínu.

Rúško nie je samozrejmosť

Medzi ľuďmi sa zdvihla vlna nesúhlasu a rozhorčenia: “Sú ľudia, ktorí majú pocit, ako neskutočne veľa na tých rúškach zarobím. Objavilo sa veľmi veľa žien, ktoré šijú a rozdávajú. Je to úžasné gesto vzájomnej pomoci a solidarity! Ale zároveň potom ľudia akosi automaticky čakajú, že im rúško niekto MUSÍ dať.”

V skutočnosti však malé podnikateľky na rúškach – nešťastí v spoločnosti – nezarábajú. Určite nie spôsobom, ako si mnohí predstavujú.

Alenka vysvetľuje, aká je realita: “Ani ja nedostanem materiál zadarmo. Obyčajná gumička sa teraz navyše stala nedostatkovým tovarom. Nedávno som čítala, že pani kúpila 100 m gumy za 100 €! 1 € za meter! To sú neskutočné ceny! A k tomu pribúdajú komentáre, aké sú krajčírky hyeny, keď si za rúško pýtajú 2 až 3 €!”

Rúško je navyše jedným zo spôsobov ochrany. Kto ho nemá, môže sa rovnako účinne chrániť šálom či šatkou. A môže sa tiež pokúsiť ušiť si rúško svojpomocne. Na internete je množstvo návodov.

Neistota

Okrem nákladov na materiál, boľavý chrbát, ruky a hodiny strávené pri šijacom stroji, Alenka (a množstvo iných podnikateliek) čelí ďalším výzvam. Hoci sa príjmy stopli (a pýtať si 3 € za rúško je hriech), odvody a ďalšie poplatky spojené s podnikaním sa zo dňa na deň nevyparili. Situáciu trošku zlepší, ale nezachráni ani odloženie termínu na podanie daňového priznania.

“Som aj mama… Popri tom všetkom mám doma 3 školáčky, s ktorými musím zvládnuť učenie. Musím variť, upratovať, byť psychológ, sudca, udržať tu dobrú atmosféru, zvládať ponorkové stavy…,” opisuje Alenka. Jej veľkou záľubou je chov domácich zvierat, o ktoré sa naďalej treba starať. Hoci sa pri starostlivosti o domáce hospodárstvo striedajú všetci členovia rodiny, mať dostatok času na prácu je v tejto situácii naozaj ťažké.

“Som veľmi vďačná, že sú ľúdia, ktorí dokážu pochopiť aktuálnu situáciu aj z našej strany. Sú veľmi milí, trpezliví. Aj keď sú tieto dni ťažsie, verím, že všetko dobre dopadne. A ak to ešte dobre nedopadlo, je to len znamenie, že ešte nie je koniec,” usmieva sa Alenka.

Aj týchto milých mackov a všetky aktuálne informácie nájdete na Facebooku alebo Instagrame dielne Akami.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: