Každoročne dokáže pestovanie kvetov priniesť nové a nové výzvy. A tiež nové problémy, ktoré vedia prekvapiť aj skúsenejších pestovateľov. V tomto príspevku nájdete zoznam najčastejších problémov s odporúčaniami, ako sa dajú vyriešiť (alebo ako im predísť).

Problémy pri vysievaní

Pri vysievaní nastávajú zvyčajne tieto komplikácie:

  • osivo neklíči;
  • výsev klíči nerovnomerne;
  • výsev plesnivie.

Čo robiť, keď osivo neklíči?

Najčastejšou príčinou je nekvalitné osivo, preto si treba dať na výbere osiva záležať. Väčšinu kvetov odporúčam predpestovať (okrem čenušiek, maku, ľanu, ostrôžok či slnečníc), vo voľnej pôde na záhone býva klíčivosť veľmi nízka.

Ak neklíčia semienka, ktoré ste vysiali doma do výsevných nádob (a určite ste vysievali kvalitné osivo), problémom môže byť premokrený alebo príliš suchý substrát. Prípadne ste druhy, ktoré to vyžadujú, nedali stratifikovať. Nezabudnite tiež, že niektoré semienka klíčia na svetle, iné zasa potrebujú tmu.

Malý postreh: Zvyčajne väčšie semienka potrebujú na klíčenie tmu. Malinké semená zasa klíčia na svetle a netreba ich substrátom zasypať, len pritlačiť.

Čo robiť, ak výsev klíči nerovnomerne?

Ak chete vysiať čo najrovnomernejšie, drobné semienka zmiešajte s pieskom a vysievajte ich takto. Aby neboli príliš nahusto – piesok ich “zriedi”.

Ak však riešite problém, že niektoré semienka klíčia rýchlo a iné neskôr, môžete ich najprv “vysiať” na vatu či zabaliť do mokrého obrúska. Každý deň ich skontrolujete a do substrátu opatrne premiestnite semienka, ktoré sa už začínajú “otvárať” a klíčiť.

Väčšinou však problém s nerovnomerným klíčením neriešim. Prosto len sledujem, ako vo výsevnej miske postupne pribúdajú nové a nové rastlinky.

Čo robiť, ak výsev plesnivie?

Tomuto častému problému som venovala špeciálny príspevok. Výsev plesnivie zvyčajne vtedy, ak je vlhký a nemá dostatok vzduchu. Niektoré druhy semien a rastlín sú na plesnivenie náchylnejšie ako iné. Plesnivie tiež prihustý výsev alebo výsev v nevhodnom substráte.

Preto nevysievajte príliš husto, výsev vetrajte a semená zasypte perlitom a pieskom, nie samotným substrátom.

Problémy s predpestovaním priesad

Počas starostlivosti o malé rastlinky sa zvyčajne stretávame s týmito problémami:

  • priesady sa vytiahnu – sú vysoké a slabé;
  • priesady nerastú – ostávajú malé, nepribúdajú im lístky;
  • po presadení priesady hynú;
  • priesady sa “krútia”;
  • priesady napadli škodce.

Čo robiť, keď sa priesady vytiahnu

Je to veľmi častý problém, preto som mu venovala samostatný príspevok o tom, čo robiť, aby sa priesady nevytiahli. A ako ich zachrániť, ak sa predsa vytiahli.

Rastlinky potrebujú dostatok svetla a mnohé druhy znášajú lepšie chlad než vysoku izbovú teplotu. Preto si dajte záležať, aby nemali vaše rastlinky “vražednú” kombináciu vysokej teploty a nedostatku svetla. Práve toto sú dôvody, prečo sa zo semienok vytiahnu tenučké, dlhé priesady.

Čo robiť, ak priesady nerastú?

Dôvodov môže byť mnoho. Možno ich pestujete v chlade a rastú pomaly, ale rastú začnú rásť rýchlejšie, keď sa oteplí. To je v podstate v poriadku.

Možno nemajú dostatok živín a treba ich presadiť do výživnejšieho substrátu. Aby výsev neplesnivel, často používame substrát chudobný na živiny. Hneď, ako sa na takto vysiatych rastlinkách objavia pravé lístky, rozsaďte ich do výživenšieho substrátu a ony vám začnu pekne rásť.

Niektoré druhy rastú naozaj pomaly. Buď najprv vytvárajú bohatý koreňový systém, alebo sú to jednoducho pomaly rastúce druhy. Naštudujte si to o konkrétnych rastlinkách skôr, ako začnete prepadať panike 😉 .

Čo robiť, ak vám po presadení priesady hynú?

Žiaľ, také sa už väčšinou zachrániť nedajú. Môžete však urobiť všetko preto, aby tento problém nabudúce nenastal.

Pri rozsádzaní rastlín dbajte o to, aby ste im neporušili korienky. Treba ich čo najskôr po presadení zavlažiť, ale dávajte pozor, aby vám nevyhnili – s polievaním v nasledujúcich dňoch to nepreháňajte.

Bezprostredne po presadení by na rastlinky nemalo intenzívne svietiť slnko. Lepšie sa ujmú v tieni. Takisto nie je vítaný veľký stres – prechod z tepla do zimy. Rastlinky otužujte postupne.

Čo robiť, keď sa priesady “krútia”?

Pravdepodobne majú málo svetla. Ak nemáte možnosť dopriať im svetla viac, pravidelne otáčajte nádoby. A možno ste ich presadili plytko, takže majú dlhú časť medzi koreňmi a listami. Táto býva zvlášť ohybná, pri resádzaní by ste ju mali prihnúť.

Čo robiť, keď priesady napadli škodce?

Zrejme by pomohol postrek, v Kvetinovom obchodíku však radšej dbáme na prevenciu.

Priesady nedávame do blízkosti napadnutých rastlín. Snažíme sa o ne starať tak, aby boli vitálne a nestrádali (dostatok živín, zálievky). Ak priesady napadnú škodce typické pre izbové rastliny a počasie to už viac-menej dovoľuje, urýchle ich presádzame na záhon, kde tieto škodce nedokážu prežiť.

Foto: Canva.com

Problémy s pestovaním kvetov v záhrade

Ak zvládnete presadenie priesad do voľnej pôdy (užitočné odporúčania nájdete v článku o presádzaní) a rastlinky sa ujmú, tak máte takmer vyhrané. Stačí už len zavlažovať, z niektorých druhov (ježibaba, slamihovka) odstraňovať vošky alebo uviazať trsy, aby nelíhali.

Ak ste však predsa narazili na problém v záhone medzi rozrastenými kvetmi, ktorý ste nevedeli vyriešiť, napíšte do komentára alebo na mail kvetinovyobchodik@gmail.com. Tému pre vás rada spracujem v ďalšom článku.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: