MioMat. Hrnček var. Jáj, čo sme si my s ním užili! Najprv som ho veľmi chcela, potom som bola sklamaná, potom som bola príjemne prekvapená, potom som ho neznášala, ešte aj pokazila (nie náročky!) a myslím, že po vyše roku sa ho konečne učím používať.

Čo je MioMat?

Vždy ma zaskočí, ak stretnem niekoho, kto tento hrniec nepozná. Ale na druhú stranu – ja som zasa niekto, kto nepozná hercov (čím viem svoju sestru zakaždým dobre rozosmiať aj prekvapiť). Takže chápem, o MioMate nemusí vedieť každý.

Ide o varný hrniec, do ktorého vložíte potrebné suroviny, nastavíte program a on uvarí aj pomixuje polievku, kašu, smoothie či rastlinné mlieka… Ale všetky užitočné informácie nájdete na oficiálnej stránke MioMatu.

Prečo som MioMat chcela?

Tri hlavné dôvody:

  • Máme veľmi radi krémové polievky.
  • Nevedela som pripraviť ovsenú či pšenovú kašu tak, aby šla malému Maťkovi hladko dolu krkom.
  • Dúfala som, že získam viac času na činnosti, ktoré ma bavia viac ako varenie.

Maťko je už o rok starší, takže s pregĺganím kaší nemá problém 😉 MioMat miluje, vhadzuje doň zeleninu a teší sa, keď zapípa. Uteká k linke a kričí “Hotovo!”

Ako ma MioMat prekvapil?

Kto ma pozná, ten vie, že mám vysoké nároky. Na seba, na ľudí, s ktorými spolupracujem, a v neposlednom rade na veci, ktoré používam. Najviac by sa mohol sťažovať počítač, telefón, fotoaparát, mixér a – MioMat.

1.Prihorelo…

Veru prihorelo a nie raz. Niekedy sa stane, že sa ako keby prilepí niekoľko surovín na dno a prihoria. Kúsky zeleniny, šošovica… Alebo naspodu zhustne kaša a pripáli sa, hoci navrchu ostane redšia. Ale nie vždy je to chyba MioMatu. Niekedy to skrátka preženiem nasypem viac surovín, ako by bolo treba. Určite nepodceňujte množstvo, ktoré uvádzajú recepty, aj keď by sa vám (ako mne) mohlo neraz zdať, že tam toho dali akosi málo…

2. Vykypelo

Hoci občas prihorela kaša či polievka pre môj prešľap, čo sa týka vykypenia, v tom sa cítim úplne nevinne. Nedala som viac surovín či vody, ako bolo odporúčane v návode. A predsa sa občas stalo (myslím, že to bolo len v prípade ovocných výživ), že z hrnčeka vykypelo.

3. Zle sa umýva

Úplne chápem, že MioMat nepatrí do umývačky. Treba ho umývať ručne, je na to trošku špeciálny postup, ktorý nájdete v návode alebo aj na Youtube. Lenže to vôbec nie je jednoduché. Teda áno, vo videu to jednoduché je. Ak by som prístroj používala na prípravu rastlinného mlieka alebo smoothie, viem si predstaviť, že by sa veľmi jednoducho umýval aj mne.

Ibaže hustá krémová polievka alebo ovsená či pšenová kaša sa tak ľahko vôbec neumývajú.

MioMat treba umyť čo najskôr po dovarení (a jedlo preliať do inej nádoby). Ale v tom čase je horúci. Treba ho umývať tak, aby voda určite nenatiekla tam, kam nemá. A treba ho umývať pod teplou vodou, aby sa nesparila elektronika… Ja som skrátka “gazdiná”, ktorá ho má problém umyť tak, aby ostal čistý a voda nenatiekla tam, kam nemá.

A navyše, vybrala som si ho ako pomocníka do domácnosti s dieťaťom (medzičasom už s dvomi deťmi). A práve preto, aby som nemusela stáť pri sporáku a číhať, či niečo nekypí alebo neprihára zatiaľ, čo detí plačú, padajú alebo ničia byt.

Chcem tým povedať, že sa veľakrát stalo, že som sa hneď prvotriedne o MioMat nepostarala, ale som náhle, nečakane prebaľovala alebo držala bábo nad nočníkom, sprchovala pohromu alebo fúkala boliestky, vyberala z úst niečo, čo našiel v skrini, ktorú ani nemal otvoriť… Skrátka, neraz zvyšky polievky či kaše na MioMate zaschli a potom som ich odmáčala a možno nejako tak sa stalo, že postupne prestával fungovať!

Reklamácia MioMatu

Jedného dňa hrnček var vypovedal službu. A ja som už bola taká otrávená z toho nekonečného umývania, až som ho ani nemala chuť poslať na reklamáciu. Bolo to obdobie, keď som mala pocit, že je oveľa ľahšie variť opäť klasicky v hrnci a potom mixovať. A hrniec potom šupnúť do umývačky a nemíňať litre (fakt sú to niekedy litre!) vody umývaním MioMatu.

Niekoľko týždňov ba mesiacov bol v kúte, kým som sa konečne odhodlala, že ho predsa pošlem do opravy. Kým bol preč (ešte stále som sa naň hnevala), tak mi vôbec nechýbal.

Vrátil sa opravený (aj keď odvtedy vydáva pri mixovaní čudné zvuky) s odporúčaním, ako sa oň starať, aby sa podobný problém nezopakoval. Tým problémom bola vlhkosť, ktorá sa dostala tam, kde nemala. Pravdepodobne pri tom zakliatom umývaní.

Čo si o MioMate myslím dnes?

Plne uznávam, že akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytli (teda až na to kypenie ovocných výživ) boli spôsobené tým, že som chcela od MioMatu naozaj veľa. Ale to je tým, že som očakávala naozaj výpomoc v kuchyni, a nie len ďalší spotrebič navyše.

Používala som ho aj dvakrát denne (raz polievka, druhýkrát kaša). Od reklamácie to býva len asi päťkrát týždenne – kaše v ňom už radšej nerobievam. Stále častejšie prihárali a veľmi ťažko sa umývali.

Mám pažravé a akčné deti (nesťažujem sa, je úžasné, že im chutí) a pokúšam sa navyše popri nich aj pracovať. Takže nás tento prístroj dokáže veľakrát zachrániť. Našla som si konečne spôsob, ktorý vyhovuje mne aj hrncu. Nahádžeme tam zeleninu, strukoviny, olejnaté semená a o polhodinu aj s chladnutím je hotová výživná, hustá polievka, ktorú deti milujú.

MioMat je veľmi dobrý pomocník, ale nie je zázračný, takže je skupina jedál, ktoré (aj keď ich nájdete v receptoch) radšej naďalej pripravujem v klasickom hrnci na sporáku.

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Comments (2)

  1. KariMatka

    Odpovedať

    No Zuzi, dakujem za tuto recenziu, lebo som miomat zvazovala a teraz uz viem, ze nebude tak uplne pre mna ?

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *