Moje prvé pokusy v pestovaní slamihoviek boli rozpačité. Dnes už mám svoj systém a rada sa s vami podelím. Predpestovanie slamihoviek je jednoduchšie a ich vysádzanie na záhony efektívnejšie.

Ako vysievať slamihovky

Slamihovky (Helipterum roseum) sú veľmi obľúbené. Pripomínajú margarétky, ale sú vhodné na sušenie a v kyticiach i vencoch vydržia roky.

Vysievam ich až koncom apríla. Sú veľmi háklivé na vymrznutie, mreto ich nevysádzam na záhony skôr ako koncom mája. A keďže rastú rýchlo, skutočne sa vám ich neoplatí vysievať zbytočne skoro.

Slamihovky vyžadujú bohatú zálievku, inak rýchlo vädnú. Keď som ich pestovala samostatne a jednotlivé rastlinky som vysádzala na záhony po jednej, boli dosť šokované. Mali ťažký štart a rástli všelijako nakrivo.

Ako predpestovať slamihovky

Obľúbila som si preto túto metódu:

Slamihovky vysievam do nádob tak, aby neboli príliš nahusto. Predpestúvam ich ako trs viacerých rastliniek. Potom, čo vyplnia nádobu korienkami, a hlavne potom, ako už určite nehrozia mrazy, ich presúvam na záhony.

Manipulujem s nimi ako s celkom, čiže jednoducho presuniem celý trs slamihoviek zo zakoreňovača priamo na záhon. Ako skupinka sú odolnejšie a darí sa im lepšie.

Rastú rýchlejšie, kvitnú krajšie. Vyskúšajte a napíšte mi, ako sa vám darí.

Viac o slamihovkách rozprávam v tomto videjku:

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: