Vresy sú krásne, nenáročné rastliny, ktorým sa najlepšie darí v kyslej pôde. Preto ich vysádzajte do blízkosti ihličnanov. Ideálne pôdne podmienky im vytvoríte zmiešaním substrátu pre vresy či rododendrony s pieskom, štrkom, kôrou či kompostovanou kôrou. Potrebujú výživnú a priepustnú pôdu, slnečné miesto a neznášaju prebytok vlahy.

Aby kvitli čo najkrajšie a najhustejšie, mali by ste ich rezať. Ja to robím v marci až apríli, podľa toho, ako stíham, ako sa zadarí… Zrezať treba len vrcholky výhonkov. Ponechávam zhruba 2/3 z dĺžky vetvičiek.

Ak pestujete vresy vo vhodnej pôde a majú dostatok slniečka, na jeseň by mali bohato zakvitnúť.

Vresy si viete v období máj – jún jednoducho rozmnožiť. Využite na to odrezky a postupovať môžete podľa nášho návodu.

Kde môže byť problém?

Vresy sú nenáročné a prežijú všade možne. Ale nedajú sa porovnať s tými, ktoré majú pre svoju krásu naozaj všetko, to potrebujú.

Tu je zoznam mojich prehreškov a riešení:

  • Vysádzala som ich tvrdohlavo tu a tam po záhrade, kde sa mi zapáčilo. To bola chyba. Ideálne je vyčleniť si vhodný priestor a vytvoriť aspoň malé vresovisko. Najlepšie sa v rámci záhonu splnia potrebné pôdne požiadavky. Prisypať za vedro vhodného substrátu sem-tam po záhrade podľa toho, kde som vres vysadila, vôbec nebolo dostačujúce. Vres potrebuje kamošov a dostatok vhodného substrátu, nie len trošku prisypať.
  • Podcenila som potrebu slnečných lúčov. Áno, vresy prežijú aj v polotieni či tieni, ale nevyzerajú pekne. Nepomôže ani super predpisový substrát, ani jarný rez. Vresy skrátka naozaj potrebujú dostatok slniečka.
  • Počas zimy na balkóne som vresy buď preliala alebo mi vyschli. Pretože vyzerali stále krásne a nejako mi nenapadlo, že ich asi treba trošku viac alebo trošku menej poliať… Nespoliehajte sa na vzhľad, dotýkajte sa rastlín i substrátu a zalievajte podľa toho. Vetvičky majú byť svieže a pružné, substrát ani mokrý, ani suchý.

Aha, nemýľte si vresy (Calluna) a vresovce. Na fotke so včielkou je vresovec (Erica). Ten nekvitne na jeseň, ale na jar. Má väčšie kvietky a strapatejší habitus.

Ako pestovať vresy na balkóne?

Pestovanie vresov v nádobe je úžasne jednoduché! Stačí len pripraviť vhodný substrát a vyčarovať si z rôznych odrôd vresov farebnú kombináciu podľa ľubovôle. Môžete tiež kombinovať rôzne druhy rastlín.

Pamätajte však, že rôzne rastliny majú rôzne požiadavky na kyslosť a štruktúru substrátu. Preto kombinujte v jednej nádobe vresy s inými kyslomilnými rastlinami.

Výsadbu ľahko dozdobíte napríklad okrasnými tekvičkami, halúzkami, šiškami, gaštanmi alebo ihličnatými vetvičkami.

V zime dajte pozor, aby vresy v príliš malých kvetináčoch nevymrzli. Tiež dbajte o to, aby ste ich nepremokrili, prípadne naopak – nenechali vyschnúť. Na jar môžete rastliny vysadiť do záhrady.

Ako využiť vresy na aranžovanie

Z vresov si viete vytvoriť jesenný aranžmán či veniec. Najlepšie sa vám bude pracovať so sviežimi vetvičkami. Pamätajte, že po usušení síce ostanú krásne, ale sa trúsia.

Odporúčam preto využiť vetvičky vresov ako doplnok. Ostatné rastliny a zeleň na venci či v aranžmáne ich ochránia, vďaka čomu bude celá dekorácia trvácnejšia. Keby ste použili vresu príliš mnoho, hrozilo by, že sa bude z dekorácie pri manipulácii príliš veľa trúsiť.

Vresy sú krásne kombinovateľné so starčekom, drôtikom či brečtanom. Môžete ich využiť pri smútočných výsadbách. Sú nádherné, prírodné, vydržia dlho krásne. Viete ich doladiť jesenne aj zimne. Mrknite na náš inšpiratívny postup na dušičkové výsadby.

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *