Keď som zistila, že Kaufland dáva k nákupu (za každých 20 €) malé pestovateľské súpravy, veľmi som sa potešila! Je to skvelý nápad, určite lepší, ako všetky tie postavičky, strašidielka a nálepky, ktoré skôr či neskôr skončili v koši.

Moja malá záhradka od Kauflandu

Projekt je stvorený pre deti, ktoré si môžu takto vyskúšať pestovanie rozličných druhov zeleniny a byliniek. K dispozícii je pestovateľský podnos s 20 priehradkami, ktorý sa dá v predajniach dokúpiť. Nápad je to dizajnovo pekný, povedala by som dokonca, že “ňuňavý”, ale výsledky môžu malých (aj veľkých) pestovateľov demotivovať.

Balíčky pre malých záhradkárov z Kauflandu preto využívame úplne prozaicky a dizajnovo oveľa menej atraktívne. Čítajte ďalej, podelím sa s vami o rady, aby ste zo semienok vyťažili čo najviac.

Viacero druhov, rôzne požiadavky

Obal každej výsevnej súpravy zároveň slúži ako návod na vysiate. Je to však návod všeobecný a neodporúčam aplikovať úplne zakaždým.

Príklad: Semienka uhoriek treba substrátom zasypať, šalát však potrebuje na klíčenie svetlo.

V balíčku je kvetináčik, ktorý sa bezproblémov rozkladá. Nie je však ideálny pre všetky priesady. Napríklad pamajoránu a iným bylinkám perfektne dostačuje. Vyrastené priesadky aj so zakoreňovačom (ktorý treba trošku natrhnúť) premiestnite do väčšej nádoby na balkón či priamo na záhon v záhrade. Nezabudnite dobre poliať, bylinky sa ujmú a veselo si rastú ďalej.

Určite sa vám zíde: Osvedčené rady, ako vysievať a ako sa starať o priesady

Paradajky či papriky však radšej vysejte do väčšej nádoby (použite napríklad kelímok od jogurtu, nezabudnite urobiť dierku na dne). Po vytvorení prvých pravých lístkov ich bude treba pikírovať (premiestniť do výživnejšieho substrátu tak, aby ste ich zasadilia hlbšie, až po klíčne lístky). O niekoľko týždňov neskôr pekne rozrastené priesady premiestnite na záhon. Alebo do finálnej, dostatočne veľkej nádoby pre pestovanie na balkóne. Nezabudnite na dostatok hnojiva – živín, pretože plodová zelenina to vyžaduje.

Dostatočná zálievka

Semienka sú umiestnené v “papieriku” (zvykne sa volať napr. výsevný disk – v tomto prípade štvorček 😉 ).

Je to dobrý pomocník, má však svoje ALE. Ide o vodou rozložiteľný materiál, ak však nezavlažíte takto vysiate semienka dostatočne a pravidelne, môže sa stať, že sa tento “obal” nerozloží a bude im brániť v klíčení.

Všeobecne platí, že pri vysievaní semienok vo výsevnom disku či pásiku treba dôrazne dbať na dostatočnú zálievku!

V prípade šalátu je to trošku náročné, keďže potrebuje na klíčenie svetlo – takže sa semená nezasypávajú. Výsevný “papierik” preto obsýcha rýchlejšie, než keby vlahu zadržal substrát či perlit nasypaný na ňom. Prosto ho častejšie roste, výsev prikryte priesvitným obalom a vytvorte si miniparenisko.

Zázračná tableta

Maličká tableta z kokosových vlákien v balení dokáže zázračne zväčšiť svoj objem. Treba ju zaliať vodou. Nasiakne a zmení sa na vzdušný substrát, ktorý pri vysievaní môžete použiť.

Čas výsevu, čas zberu úrody…

Drobné užitočné štítky vám dobre poslúžia. Zapíšete na ne dátum výsevu. A nájdete na nich informáciu, ako dlho asi bude treba čakať na úrodu.

Vzadu sú dokonca odporúčania pre úplných začiatočníkov – nájdete napríklad údaj, že z uhorky treba jesť len plod, nie stonky či listy.

Zhrnutie

Ak si chcete malú záhradku od Kauflandu naozaj užiť, vyťažiť z nej čo najviac a seba aj deti motivovať – nie demotivovať, ku každému druhu si nájdite ďalšie informácie.

Podľa toho vysievajte, predpestujte, presádzajte a dodávajte živiny.

Neodporúčam ten “ňuňavý” pestovateľský podnos. Pretože rôzne druhy potrebujú napríklad výrazne odlišné teplotné či svetelné podmienky. Viac sa dočítate v článku o tom, ako sa starať o priesady, aby sa nevytiahli a neboli slabé.

Takisto je podnos príliš veľký na to, aby sa vám zmestil pod okno na parapet (čo býva v bežnej domácnosti zväčša jediné miesto, kde sa dajú priesady úspešne predpestovať).

Absolútne rozumiem, ako ideu malej záhradky Kaufland zrealizoval. Je to naozaj pekné, milé, v rámci možností praktické. Tak my sa napríklad vždy neopísateľne tešíme na to, aké semienka objavíme v balíčku. Pre dobré pestovateľské výsledky a chutnú úrodu sa však oplatí pridať osvedčené “zlepšováky” a postupy.

Video s našimi odporúčaniami, ako vysievať malú záhradku od Kauflandu, nájdete na našom Instagrame.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: