Zaujali vás kytice zo sušených kvetov? Alebo ste niekde takú kyticu videli, až vás striaslo, ako sa niekomu môže také vypelíchané a vysušené čudo páčiť?

Tak ja vám prezradím tajomstvo, ktoré môže za rozdiely medzi peknou a škaredou kytičkou.

Klasické kytice zo sušených kvetov

Veľmi sa ospravedlňujem za slovo “klasické”. Pretože aj mnohé klasické, tradičné kytičky bývajú prekrásne a bezchybné. Aj v prípade, že ich študujete naozaj detailne.

Ja som len nevedela, ako ináč nazvať kytice, ktoré vídať na trhoch či dokonca na výstavách (videla som také vlani na Agrokomplexe a neverila som, že ich naozaj plánujú predať). Myslím tým kytice, ktoré zväčša neskúsení (alebo neporiadni?) záhradkári – kvetinári uviažu narýchlo z ešte sviežich kvetov.

Kvety v týchto kytičkách po usušení stratia objem.

To je normálka. Ibaže kytice nikto následne nepreviaže, nedoplní. A to už je škoda. Ostane tak voľné miesto, prázdnota, fuga, kytica vyzerá tak trošku ako vysušená ochechuľka a vy si poviete – také čosi viselo u babičky v kuchyni.

Niekedy sa podarí uviazať “vypelíchanú” kytičku aj vtedy, ak postupujete nasledovne:

Použijete už vysušený rastlinný materiál, ktorý je však taký krehký, až sa s ním bojíte zaobchádzať silou. Tak sa stane, že kytičku len zľahka previažete, aby sa nič nezlomilo, neroztrúsilo.

Mimochodom, zistila som, že teraz je dokonca svadobný trend vypelíchaných kytíc. Každému sa páči niečo iné. A po príchode (staro)nového trendu sa zapáči aj to, čo by sa ešte pred pár mesiacmi skôr hnusilo.

Poznám to – môj vkus sa mení z minúty na minútu. Takže všetko chápem. Nikoho sa nechcem dotknúť. Tento článok je skôr o tom, čo robím, ako robím a čo sa snažím nerobiť (pretože to považujem za technickú či estetickú chybu).

Ako vznikajú naše kytice

Priznávam, som samouk. Ale keď bude viac času (deti trošíčku odrastú) plánujem absolvovať ozajské kurzy. Verím, že tam získam mnoho užitočných poznatkov, spoznám skvelých ľudí, zistím, čo som robila zle a naučím sa to robiť lepšie.

Aktuálne však píšem o tom, čo mám z vlastných skúseností. Čo ma naučili samy kvety a nik iný.

Mám niekoľko spôsobov viazania kytíc. K rastlinnému materiálu pristupujem veľmi individuálne. V princípe však ide o toto:

  • ak viažem zo sviežich kvetov (hoci vhodných na sušenie a viem, že v kytičke bez problémov uschnú), počítam s tým, že sa kytica po usušení zmení a bude ju treba previazať a doplniť;
  • ak viažem zo suchých rastlín, kombinujem druhy tak, aby krehké kvety obklopili pevnejšie, aby vždy niečo vyplnilo medzery, aby kytica skrátka nepôsobila prázdnym dojmom a aby prežila v prípade, že ju Maťko alebo Zuzka šmaria o zem (to je taký crashtest pred poštou);
  • ak využívam zeleň – hoci odolnú, dbám o to, aby som kytičku skladovala na tmavom mieste, pretože na svetle zeleň mení farbu, zhnedne či zožltne;
  • zákazníkov informujem, aké zmeny môžu na kytici očakávať – čo pravdepodobne vybledne, čo zožltne, čo zhnedne, čo sa počas prepravy potrúsi, ale v celku chýbať nebude a pod.

O ďalších zaujímavých vlastnostiach kytíc zo sušených kvetov si môžete prečítať v článku O svadobných kytičkách, ktorý som pripravila pre projekt DIYsvadba.

Ako je to s prepravou?

Kvetinový obchodík je online kvetinárstvo. Nemáme kamennú predajňu, a preto je pre nás úplne bežné, že odosielame kytice poštou. Práve preto ich viažem tak, aby vydržali, ako sa vraví, koňa-vola.

V prípade osobného odberu (Bánovce nad Bebravou) sa vieme viac pohrať s kompozíciou kytice. Štandardne však viažem všetky kytice tak, aby bez problémov zvládli prepravu Slovenskou poštou. Sú kompaktné, používam odolné rastliny a počítam s tým, že sa niečo môže vytriasť, avšak tak, aby to celkový vzhľad kytice nenarušilo (napríklad levanduľa sa počas prepravy tak trošku sype, v kytici to však nie je poznať).

Skvelá správa na záver

Inak povedané: Sa podržte! Študovala som a pripravujem exkluzívny materiál. Tam by mala patriť i levanduľa, čo sa nebude trúsiť! Toooľko ľudí sa ma pýta, či je to možné, čo môžu urobiť a či máme niečo také v ponuke.

V ponuke veľkých distribútorov je preparovaná levanduľa (dokonca farbená! takže ani náhodu nevybledne), ktorá ostáva ohybná. Netrúsi sa, neláme. A vonia. Je šialene drahá a vyzerá dosť umelo.

Naštudovala som si ale spôsob – s použitím prírodných látok – ktorý plánujem vyskúšať, vyladiť, prispôsobiť našim potrebám… Tak držte palce, verím, že čoskoro vám budem môcť prezentovať výsledky!

Vaša Zuzka

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *