Nevedela som si predstaviť záhradu bez kompostu. Tak som sa rozhodla, že si ho na pozemku založíme skôr, ako sa pustíme do zakladania samotnej záhrady. A keďže mám rada vo veciach jasno (alebo aspoň jasnejšie), chcela som si predtým ešte niečo doštudovať. Kniha KOMPOST mi sadla do rúk, všeličo ma naučila a ešte mi aj zlepšila náladu.

Ten najlepší spôsob kompostovania

Pokiaľ ide o kompostovanie, nie som úplný začiatočník. O komposte som už kadečo čítala, aj niečo napísala a najmä som s kompostovaním vyrastala. Ale aj v knižke sa výstižne píše: „Ak sa piatich ľudí opýtate, aký je správny alebo najlepší spôsob kompostovania, zrejme dostanete päť rozličných odpovedí.“ A takto to je.

V záhrade u starých rodičov a rodičov sa pri komposte stretáme tri až štyri generácie. A každý má svoje zaručené tipy a postupy. Poznáte to, keď niečo urobíte najlepšie, ako uznáte za vhodné, ale niekto (zväčša babka alebo dedko) to po vás nenápadne prerobí podľa seba? No tak presne toto sa deje aj v súvislosti s kompostovaním.

Tak som si po rokoch uvedomila, že vlastne ani neviem, či by tie moje tipy a nápady fungovali, či by to kompost „prežil“, ako by ovplyvnili proces kompostovania a či by sa kvalita výslednej hmoty nejako zmenila. Takže sa teším, ako to konečne zistím na tom SVOJOM komposte 😀 A čo som sa dozvedela v knihe od Pauline Pearsovej?

Namotávka

Na začiatku knihy vás autorka tak trošku motivuje. Ak by ste náhodou ešte váhali, či je kompostovanie pre vás. Aj pre vás, čo bývate v paneláku. Aj pre vás, čo máte okolo domu v podstate len trávnik. Aj pre vás, ktorí záhradný odpad radšej pálite alebo vyhadzujete do komunálneho odpadu. A vy, čo už kompostujete, asi úvodne stránky tak trošku popreskakujete podobne ako ja.

Čo do kompostu patrí a čo nie

Prehľadná tabuľka všetko vysvetlila. Nájdete v nej informácie určené pre klasický kompost aj pre vermikompost. Užitočné bolo objasnenie, čo do kompostu pridávať a ako postupovať, aby bola hmota vyvážená a výsledný materiál čo najkvalitnejší. Zaujali ma aj alternatívne riešenia spracovania háklivého odpadu, ako sú napríklad zvyšky mäsa, syrov, množstvo hnilého ovocia na jeseň alebo dokonca vlasy či výkaly.

Všetky tie nechutné zvieratká…

Veľmi zaujímavé bolo čítanie o svete tam vo vnútri. O živočíchoch (aj tých voľným okom neviditeľných), ktorí to všetko spracúvajú do výslednej podoby. Priznávam, že mám s niektorými živočíchmi problém. Keď ich stretnem, tak ma striasa. To si už asi neporadím. Ale aspoň som sa dočítala, za čo konkrétne by som im mala byť vďačná, akú skvelú prácu v komposte vykonávajú.

Alternatívne spôsoby kompostovania

O niektorých som sa tu dočítala prvýkrát alebo som aspoň zistila, ako sa oficiálne volajú. Ide o rôzne finty, ako sa zbaviť takého odpadu, ktorého sa tradičným spôsobom kompostovania prakticky nezbavíte. Systém bokashi, debnenie trávy, rotačný kompostér, kompost z jabĺk s dážďovkami či kompostovací rigol… Možností je viacero a bolo zaujímavé čítať, ako sa dá zaobchádzať aj s tými najobávajnejšími zvyškami zo záhrady, kuchyne či dokonca toalety.

Ako sa dá v záhrade využiť kompost a ďalší odpad

Veľmi užitočné informácie. Nie len také, že prihrňte kompostom toto, tamto… Ale napríklad sa mi podarilo rozlúsknuť častú dilemu – vyhrabať lístie preč, alebo ho radšej ponechať tam, kam spadlo? Zistila som, ako s lístím v záhrade pracovať a ako sa postarať o tom, aby bolo naozaj užitočné.

Aj som sa zasmiala

Kniha je napísaná pútavo, zrozumiteľne, prehľadne a dokonca aj vtipne. Aspoň podľa mňa. Manžel sa sem-tam zapozeral, na čom sa smejem. „Čítam o komposte,“ odpovedala som. A po dočítaní som sa cítila veľmi dobre. Šťastná a plná nápadov. Takéto by mali byť knižky o záhrade!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *