Široká téma, má mnoho ALE aj AK… Pokúsim sa ju spracovať čo najprehľadnejšie. Takže: Kedy vysievať kvety na sušenie, aby ste vypestovali bohatú a krásnu úrodu?

Trvalky na sušenie

Je ich mnoho, uvediem však najbežnejšie. Čiže bežne dostupné a naozaj spoľahlivo krásne v sušených aranžmánoch.

Gypsomilka (Gypsophila paniculata)

Obľúbený “nevestin závoj” vysievajte začiatkom až v polovici marca. Klíči rýchlo, už v priebehu 5 dní. Aby sa vám semenáčiky nevytiahli, treba ich pestovať pri teplote 16 – 18 °C s dostatkom svetla. Mladé rastlinky rozsaďte do samostatných kvetináčov. Keď sa krásne zakorenia a rozrastú, niekedy koncom augusta gypsomilky presaďte do záhrady na finálne miesto. Keďže vytvárajú dlhé korene, dospelé rastliny už nemajú rady ďalšie presádzanie. Po marcovom vysiati v roku I vám gypsomilka vykvitne až niekedy v júni v roku II.

Ježibaba (Echinops ritro)

Podľa odrody modravé či bledé “guľky” pripomínajúce bodliaky sú očarujúce vo vencoch aj kyticiach. Vysievajte tiež v marci, pestovanie je veľmi podobné ako v prípade gypsomilky. Ježibabka neznáša premokrenie, doprajte jej dobrú drenáž a substrát zmiešaný s pieskom i perlitom.

Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Aj levanduľky si môžete vypestovať zo semien. Či už z kupovaných alebo z vlastných, zozbieraných. Tu si prečítajte podrobný návod, ako pestovať levanduľu zo semienok. Začnite radšej už vo februári, pretože klíčenie môže trvať niekoľko týždňov.

Rebríčky (Achillea)

Či už sa rozhodnete vysievať rebríček túžobníkový, rôzne hybridné rebríčky alebo rebríček bertrámový, klíčia rýchlo, ľahko sa pestujú a postačí vám vysievať v marci. Semenáčiky rozsaďte a keď sa pekne rozrastú, môžete ich presadiť na záhony.

Kotúče (Eryngium)

Najľahšie si zo semienok vypestujete Eryngium planum a jeho pekné modré odrody pripomínajúce bodliačiky. Osivo vyklíči už v priebehu jedného až dvoch týždňov, rastlinky nepotrebujú pri predpestovaní špeciálne podmieky. Vysievajte vo februári až v marci. Mladé rastliny presaďte do voľnej pôdy po posledných mrazoch. Staršie rastliny už nemajú rady presádzanie. Kotúč miluje suché, piesčité miesta, neznáša premokrenie.

Eryngium alpinum alebo yuccifolium sa zo semien pestujú trošku zložitejšie. Potrebujú chlad, klíčia dlho a treba dávať pozor, aby výsev neuhnil.

Machovka čerešňová (Physalis alkekengi)

Klíčenie môže trvať dlhšie a mladé rastlinky sa pomerne pomaly “rozbiehajú”. Preto vysievajte radšej už vo februári, aby ste si predpestovali odolné sadenice. Tie presaďte do voľnej pôdy začiatkom jesene. Vysnívané lampášiky sa na rastlinách vytvoria až v druhom roku po výseve. Tu si prečítate o pestovaní machovky a jej využití v aranžovaní viac.

Suchobyľ (Limonium tataricum)

Vysievajte v marci, rozsaďte koncom apríla či v máji, aby sa rastliny dobre zakorenili. Na záhon ich vysádzajte začiatkom jesene, aby sa do príchodu mrazov dobre “zabývali”. Kvitnúť budú tiež až v druhom roku po výseve.

Letničky na sušenie

Rozdeľme si ich na také, ktoré sa ľahko pestujú aj zo samovýsevu (černušky, ostrôžky, nevädze, zajačie chvostíky, nechtíky…) a môžete ich vysievať priamo na záhony do voľnej pôdy v apríli či v máji. Postupným výsevom dosiahnete aj postupné kvitnutie a zber úrody. Samovýsevom v jeseni sa vám v záhrade rozrastú odolné rastliny, ktoré prinesú úrodu už koncom mája.

Vo februári vysievame mak (prípadne ozimný mak vysievame na jeseň zhruba v období, keď sa vysádzajú cibuľoviny).

Začiatkom marca do voľnej pôdy sejeme ľan, ktorý rýchlo rastie a kvitne už v júni.

A potom tu máme široký výber letničiek, ktoré treba predpestovať, pretože milujú teplo a do záhrady ich treba vysádzať pekne zakorené až koncom mája.

Keďže ich je mnoho a spôsob predpestovania rovnaký či veľmi podobný ako sa môžete dočítať v článku o pestovaní slamienok, uvediem len stručný zoznam:

V januári:

 • kraspédia (klíčenie trvá cca 10 – 20 dní a mladé rastlinky sa dlhšie “rozbiehajú”).

Vo februári:

 • machovka peruánska (aby sa do mája pekne rozrástla a plody stihli počas leta pekne narásť i dozrieť);
 • limonky (stačí koncom februára, prípadne začiatkom marca, aby sa stihli pekne rozrásť a zakoreniť, zároveň však aby príliš nenarástli, kým budú môcť ísť do voľnej pôdy).

V marci:

 • hlaváče (začiatkom marca);
 • gomfrény (začiatkom marca);
 • suchokvety (začiatok až polovica marca);
 • slamienky (uprostred marca);
 • plamenníky (uprostred až koncom marca).

V apríli:

 • slamihovky (začiatkom apríla);
 • požlt (začiatkom apríla, pozor, nemá rád presádzanie, ale ťažko klíči priamo na záhone, preto treba predpestovať piarmo v kvetináči a koncom mája presadiť bez poškodenia koreňového balu).
 • okrasné tekvice (môžete predpestovať koncom apríla a úroda bude skôr, prípadne vysejte v druhej polovici mája priamo na záhon).

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: