Možno pestujete vŕbu “bahniatkovú” priamo vo svojej záhrade. Možno máte dobre zmapované miesta, kam si chodíte každoročne narezať vetvičky s bahniatkami. Ale možno práve vy ste z tých, čo si každoročne lámu hlavu, kam ľudia na tie bahniatka chodia?! A kedy vlastne kvitnú? A prečo ich už v období Veľkej noci nikde niet? Tak si poďme bez hanby a jasne všetko vysvetliť. No a čo.

Kde rastú bahniatka?

Bahniatka sú kvetmi (jahňadami) vŕby lýkovcovej alebo rakytovej. Z pohľadu bežného smrteľníka ide o stromy, ktoré mávajú mnoho pôdob. Od pokrivených nenápadných kríčkov pri cestách a jarkoch až po vysokánske staré stromy s bahniatkami v závratných výšinách.

Vŕbam sa najlepšie darí v blízkosti vody. Netreba ich vždy hľadať rovno na brehu rybníkov. Často rastú pri malých potôčikoch či dokonca jarkoch, ktoré oddeľujú polia (jedno pole od druhého alebo pole od cesty, pole od lesa…), nájdete ich na trvalo podmočených územiach alebo aj v parkoch či na okrajoch sídlisk.

Kedy kvitnú bahniatka?

Keď súkvetia vŕby plne rozkvitnú, sú žlté a trúsi sa z nich peľ. Vtedy sú koruny vŕb plné bzučania a včiel. A pre nás ľudí už nie sú také atraktívne.

Nám sa páčia bahniatka najmä v štádiu “púčikov”, teda pred rozkvitnútím. V tomto roku bola taká nijaká zima, takže sa začali objavovať už v polovici februára. Bežne je však ideálnym obdobím na zber bahniatkových vetvičiek začiatok marca.

Praktická rada

Lepšie je násť bahniatka priskoro ako neskoro. Takže si kľudne zostrihajte aj vetvičky s malinkými bahniatkami a dajte si ich doma do vody. Už za pár dní sa krásne zväčšia. Ale pozor! Potom ich držte radšej nasucho, lebo by začali opadávať.

Prečo už bahniatka okolo Veľkej noci nikde nie sú?

Pretože plne vykvitli a premenili sa na žlté peľové “bombolčeky”. Najmä v rokoch, keď je Veľká noc neskôr, by ste už klasické bahniatka v prírode hľadali márne. Ale stačí si ich zrezať skôr a vydržia vám hoc aj niekoľko rokov.

Krátke vs. dlhé

Či už sa rozhodnete pestovať “bahniatkový” strom vo svojej záhrade alebo ste si vyhliadli stromy vo voľnej prírode, nebojte sa hlboko zrezať. Vďaka tomu budete mať bahniatka vždy po ruke.

Hlboko zrezaná vŕba každoročne vyženie nové výhonky obsypané bahniatkami.

Vŕba, ktorú hlboko nezrežete, bude postupne vytvárať len krátke výhonky na koncoch starých konárov. A budú stále vyššie a vyššie.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: