Ak hľadáte knihu o aranžovaní, ktorá vám odhalí tipy profesionálnych floristov, pravdepodobne ste ju našli. Kniha Jednoduché aranžovanie kvetov od autorov Marka Welforda a Stephena Wicksa ponúka zaujímavé nápady a naučí vás základné techniky pekne krok za krokom tak, ako to sľúbi názov.

Farby a kompozície

Hneď na začiatku sa zoznámite so základnými informáciami. Urobíte si prehľad o farbách kvetov, o ich tvaroch, o rôznych nádobách a o tom, ako to všetko vhodne nakombinovať. Aj keď takéto vedomosti môžete považovať za banálne, sú nevyhnutné pre dobrý základ. Či už chcete tvoriť honosné aranžmány, alebo si len pekne upraviť kvety zo záhrady vo vázičke na kuchynskom stole.

Zoznámte sa s tým, čo budete potrebovať

Zaujala ma kapitola o rozličných nádobách. Ponúka nielen inšpirácie, do čoho všetkého sa dajú kvety naaranžovať, ale opäť aj užitočné tipy, ako nádoby používať a kombinovať s kvetmi a zeleňou.

Prehľadný zoznam pomôcok z ďalšej kapitoly s autentickými fotografiami zasvätí každého začiatočníka. Niečo naviac si tu môžu nájsť aj pokročilejší. Okrem základných pomôcok tam nájdete aj DIY “zlepšováky”.

Oveľa viac než obrázky s popisom

Ak ste čítali moje hodnotenie knihy Vianočné ozdoby z prírodných materiálov, možno si pamätáte, že sa mi zdala príliš povrchná. Kniha Jednoduché aranžovanie kvetov taká vôbec nie je. Tu nájdete nielen podrobný popis toho, čo budete potrebovať (vrátane jednotlivých kvetov na prehľadných samostatných obrázkoch), ale aj tipy a triky profesionálov.

Jednotlivé aranžmány si môžete precvičiť krok za krokom, presne tak, ako to sľúbi názov. A navyše si môžete pomôcť odporúčaniami alebo vysvetlivkami. Tie sú graficky veľmi prehľadne pridané k jednotlivým bodom fotopostupu alebo k častiam aranžmánu. Takže vám kniha zodpovie aj zvedavé otázky PREČO a nielen AKO.

Kniha je super. Má aj nevýhody?

Kniha vás zasvätí do aranžovania a zaručene pomôže, ak viete získané vedomosti aplikovať na kvety a zeleň, ktoré máte k dispozícii.

Ak by ste však chceli postupovať presne podľa návodov, vytvorili by ste poriadne drahé kytice. A pravdepodobne by ste v našich kvetinárstvach všetky potrebné druhy ani nezohnali.

Mne osobne táto skutočnosť vôbec neprekáža. Stačí pridať svoje nápady a svoje kvety a vytvoríte prekrásne aranžmány z lokálnych rastlín. Úžasné!

Darčeky aj výzdoba

Pri jednotlivých aranžmánoch nájdete aj dôležitú informáciu o tom, akú trvácnosť môžete očakávať. Nechýbajú ani tipy, ako životnosť kytičky predĺžiť na maximum.

Nájdete tu inšpirácie na klasické viazané kytice a aranžmány, ktoré môžete darovať, a nájdete tu aj nápady na výzdobu domácnosti (všednú, sezónnu či slávnostnú) a môžete sa inpširovať aj pri výzdobe svadobných stolov.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: