V predjarnom období treba rezať levanduľu. O tom, ako postupovať, som pripravila podrobný návod aj s videom. V tomto príspevku mám pre vás inšpiráciu a nejaké praktické odporúčania, ako môžete využiť kopu výhonkov, ktoré vám po zostrihaní levandule zostanú.

Trúsi sa levanduľa?

Všetky sušené rastliny sa trúsia. Výnimkou je, ak sú špeciálnym spôsobom upravené alebo preparované. Preto treba s trúsením počítať aj v prípade levanduľových výhonkov.

Na výrobu venčeka využite svieže vrcholky, s ktorými sa vám bude najlepšie pracovať. A takisto aj najlepšie vyzerajú. Suché, špinavé alebo drevnaté stonky nepoužite.

Kým sú výhonky ohybné, ľahko z nich uvijete veniec, preto sa pustite do jeho výroby čo najskôr po zrezaní levandule.

Levanduľové stonky majú príjemnú vôňu, hoci je slabšia ako vôňa kvetov.

Ako dlho vydrží levanduľový veniec?

Veniec z levanduľových výhonkov bude krásny dlho, hoci po usušení ostane krehký. Preto sa vám pri manipulácii s ním budú levanduľové lístky trúsiť.

Nevidím v tom problém, pretože s vencom pravdepodobne nebudete intenzívne hýbať. Zavesíte ho na stenu či dvere a hotovo. Nemusíte sa báť, že by levanduľa spŕchla ako napríklad smrek.

Najdlhšie vás bude levanduľový veniec tešiť v interiéri. V exteriéri ho odporúčam umiestniť aspoň pod striešku.

Levanduľa a bahniatka

Je to očarujúca, aj keď nie typická jarná či veľkonočná kombinácia. Lahodné odtiene hnedej, sivej až striebristej krásne zapasujú v modernom aj vidieckom štýle.

Ak by vám predsa chýbali farby, doplňte ich sušenými kvetmi, napríklad odolnými slamienkami.

Pozor, bahniatka vám časom môžu opadnúť. Závisí to od času zberu, ale opäť aj od manipulácie s dekoráciou. Samy od seba padať nezvyknú.

Ak ste už zrezané levanduľové výhonky vyhodili do kompostu alebo ich nemáte dostatok, objednajte si náš veniec. Venček z článku máme v ponuke, ak sa poponáhľate, možno si ho stihnete uchmatnúť práve vy!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: