Pod prezývkou Kružlica začala Jana Kružliaková tvoriť pred dvomi rokmi. Výtvarnému umeniu sa však venuje oveľa dlhšie: “Už od nepamäti ma to ťahalo k umeniu, vždy som radšej sedela doma a kreslila, ako chodila von. So sestrou dvojičkou sme presedeli dlhé hodiny za stolom a kreslili všetko možné. Vyskúšala som rôzne techniky, ako napríklad olej, akryl, akvarel, gvaš…”

Janka navštevovala viaceré výtvarné krúžky a po skončení gymnázia sa rozhodla, že vyskúša umeleckú školu.

“Keďže som chcela z umenia aj ´vyžiť´, rozhodla som sa pre interiérový dizajn. Školu som úspešne doštudovala. Tvoriť interiér je super, ale nie vždy do neho môžete vložiť vlastnú stopu. Preto som hľadala ďalej a snažila sa vymyslieť niečo vlastné, čo ma charakterizuje.”

Inšpiratívna príroda

“Vždy ma inšpirovali kvety a príroda, slovenské vzory a ornamenty. Začala som si skúšať rôzne štýly (ceruzka, pero, akvarel) a maľovať kvety,” spomína Janka. Problém bol, že najprv nevedela, čo so svojimi obrázkami ďalej. “Keď chcete ponúkať svoje umenie, musí to mať aj nejakú výslednú formu,” vysvetľuje.

Prvá pohľadnica

Janka dostala svoju prvú zákazku od mamy: “Raz ma mamina požiadala, aby som jej spravila pohľadnicu, lebo tie, čo ponúkajú v obchodoch, nie sú pekné. Alebo už majú vpísaný text. Tak som namaľovala kvietky – fialové kvety lisianthu, čo som dostala na narodeniny v kytici. Maľbu som v počítači mierne upravila a vytlačila. Tak vznikla vlastne aj moja prvá pohľadnica.” A táto pohľadnica sa teší úspechu medzi zákazníkmi ešte aj dnes.

Ako vznikajú Jankine pohľadnice

Každej pohľadnici v podobe, akú vidia zákazníci, predchádza starostlivo pripravená ilustrácia maľovaná akvarelom a ceruzkou.
“Mojou večnou inšpiráciou je nádherná Božia príroda, taká chaotická a rozmanitá, a predsa organizovaná. Mám rada symetriu. Vzory, čo sa pravidelne opakujú, presne vymedzené a nalinajkované časti. Takto namaľované kvety následne upravím v počítači a dám tlačiť,” vysvetľuje Janka.

Ponuka sa rozrastá

Svoje diela začala Janka postupne pridávať na internet a predávať.
“K pohľadniciam som neskôr pridala aj zošity, art printy, a po novom aj botanické kalendáre. Stále vymýšľam niečo nové, ktovie, čo pribudne tento rok!”
Kružlicu môžete sledovať aj na Facebooku či Instagrame.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: