Poznáte islandský mach? Môžete ho nájsť aj pod názvom “izlandský” alebo “islandský aranžérsky mach”. Má zaujímavú hubovitú konzistenciu, pripomína skôr lišajník a dostať ho v rôznych farebných úpravách.

Islandský mach je prírodný materiál so skvelými vlastnosťami

Jeho prirodzená farba je sivá. Bežne sa obohacuje o rôzne iné farby a odtiene (zelená, červená, modrá, žltá, lososová…) a stabilizuje sa, takže vydrží dlho krásny aj na slnečnom či pred dažďom nechránenom stanovišti.

Keď obschne, zmenší svoj objem, stvrdne a zmatnie. Ale postačí len vyššia vlhkosť vzduchu a tento mach opäť “nažije”.

Prakticky jediným negatívnom islandského machu je to, že by sa mu nedarilo u nás v záhrade. Preto zrovna tento skvost nepestujeme sami, ale musíme ho získavať z dovozu.

Venčeky na každú sezónu

Obľúbeným aranžérskym materiálom sú napríklad šišky, klasy, ľan či makovice. Ale viete si predstaviť tieto kúsky na jarných, letných, jesenných aj zimných dekoráciách zároveň? Práve islandský mach je z tohto hľadiska dokonale prispôsobivý a všestranný.

Je očarujúci na jarných i veľkonočných dekoráciách, ktorým dodá sviežosť a neraz až mystickú jemnosť:

Krásne sa hodí aj k letu. Stačí doplniť niekoľko kláskov a nežná letná kombinácia je na svete:

Na jeseň dá zasa vyniknúť žiarivým farbám pripomínajúcim pestré lístie a plody:

A v zime sa kombinácia zeleného a sivého či bieleho islandského machu postará zároveň o mrazivú i pestrú a sviežu výzdobu:

Islandský mach je krásny vonku aj vnútri

Nie je veľa prírodných materiálov, ktoré by si bez problémov zachovávali krásu aj na exponovaných miestach. Slnko, vietor, dážď – aj tieto živly islandský mach zvláda. Preto sa v neposlednom rade využíva pri výrobe dušičkových dekorácií.

Ďalším obľúbeným spôsobom využitia sú takzvané “živé obrazy”. Islandský mach sa aplikuje v interiéroch do všakovakých rámov, do nábytku (napríklad doprostred jedálenského stola alebo konferenčného stolíka), ba dokonca som už videla domácnosť, kde pokrýval strop.

Zaujal vás článok? Nezabudnite sa podeliť so svojimi priateľmi.

[sgmb id=”1″]

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *