Srdečne pozdravujem kamošky a kamošov, ktorí sa venujú včelárstvu a inšpirovali ma k tomuto príspevku. Premýšľame, aké kvety sa oplatí pestovať špeciálne pre včely. Samozrejme, popri všetkých povinnostiach zároveň hľadáme druhy, ktoré budú absolútne nenáročné.

Skvelou správou nielen pre včelárov, ale aj pre milovníkov kytíc je, že mnohé nenáročné medonosné kvety sú ideálne na rez, ba dokonca i na sušenie.

Levanduľa vedie

Levanduľa patrí asi vo všetkých možných súvislostiach medzi superkvetinu. Je to absolútne nenáročná trvalka, vyhľadávajú ju včely, čmeliaky, motýle, krásne vonia, pomáha iným rastlinám v boji proti škodcom a obľúbená je aj na viazanie kytičiek či vencov.

Ak si vypestujete levanduľu zo semienok podľa nášho návodu, získate mnoho rastlín za minimálne výdavky.

Nevädza ako ušľachtilá burinka

Klasickú modrú nevädzu s jednoduchými kvetmi môžete vo svojej záhrade nahradiť plnokvetými odrodami a farebným mixom. Dnes  už sú dostupné osivá s naozaj krásnymi kvetmi. Nevädze si zachovávajú svoje sýte farby aj po usušení, čo je úžasné. A v tomto príspevku nechýbajú preto, lebo sú bohatou pastvou pre včely.

Ako nenáročnú letničku môžete nevädzu pestovať každoročne zo samovýsevu. Postupne sa vám kvety pomiešajú a rady “splaňujú” (pokrížia sa s divými rastlinami), čo nie je problém. Ak však chcete mať istotu zaujímavých plnokvetých odrôd, odporúčam každoročne vysiať aj kupované osivo.

Úžasné černušky

Kvety černušiek síce nevydržia vo váze dlho, ale na záhone sú očarujúce a včely ich vyhľadávajú. Opäť je to letnička, ktorá sa vám bez problémov z roka na rok rozmnoží samovýsevom a vy sa o ňu nemusíte špeciálne starať.

Stačí ju vysiať prvýkrát a na ďalšie roky máte vybavené. Po odkvitnutí vznikajú na rastlinách krásne “makovičky”, ktoré perfektne doplnia kytice či vence zo sušených kvetov.

Kotúč a ďalšie suchomilné poklady

Kotúč je nenáročná trvalka, ktorej sa páči v suchých, priepustných pôdach. Môžete ho skombinovať s levanduľou, šalviou, dúškou materinou či veronikou klasnatou a tento záhon budete môcť spokojne nazvať Nenáročný včelí záhon, pretože bude počas celého leta usilovne bzučať aj bez vašich zásahov. Všetky tieto rastliny sú absolútne nenáročnými trvalkami.

Kotúč modravý si v hojnom množstve bez problémov dopestujete zo semien, ktoré rýchlo klíčia. Kotúče alpský či jukolistý sú ale na bežné pestovanie náročnejšie.

Slnečnica má mnoho podôb

A vy si môžete vybrať také odrody, ktoré sa vám do záhrady najviac hodia. Môžete si vybrať slnečnice s menšími kvietkami, ale aj vysokánske krásavice s obrovskými kvetmi. Na jeden taký veľký slnečnicový kvet sa vmestí aj tucet včiel naraz.

Vresy a vresovce

Majú síce svoje špecifické požiadavky na pôdu, ale keď ich splníte, získate pre včely obživu aj v okrajových obdobiach – v skorej jari i v neskorej jeseni.

Cínie, klasika do letnej vázy

Cínie sú obľúbené letničky. Dnes už máme aj z tejto klasiky na výber množstvo odrôd – tvarov, veľkostí, farieb… Určite nájdete niečo, čo sa vám zapáči. Cínie si treba predpestovať.

Plamenníky, záplava tvarov a farieb

Plamenníky sú opäť ideálne kvety na sušenie, ktoré zároveň vábia včely. V ich súkvetiach nachádzame počas celého leta až do jesene množstvo včielok, ktoré usilovne pracujú. Plamenníky milujú teplo, takže ich treba každoročne predpestovať, na samovýsev sa spoliehať nedá, hoci aj takéto “zblúdilé” plamenníky sa nám v záhrade objavujú každoročne.

Plamenníkom som venovala špeciálny článok, kde sa o nich môžete dočítať viac.

Smraďošky aksamietnice

Kam pridáte aksamietnicu, tam sa bude dariť. Tieto kvety sú obľúbené medzi užitočným hmyzom, záhradkármi aj medzi inými rastlinami, ktorým pomáhajú. Svojou arómov odlakávajú škodce, vábia včely, čmeliaky aj motýle a ich korene majú fascinujúcu schopnosť zlepšovať kvalitu pôdy.

V článku sú použité naše fotografie a fotografie z Canva.com

 

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: