Pestré kvety nás obklopovali počas celého leta. Teraz, keď sú noci (takmer) mrazivé a počas dňa dokáže slnko zahrievať zem stále slabšie, sa s nami pomaly lúčia. Letničky na jeseň zo záhonov vyberamáme, aby sme mohli pripraviť pôdu na zimný odpočinok. Kedy je ten najvhodnejší čas?

Čakáte na semienka?

Jedným z dôležitých kritérii sú zrelé semená letničiek. Ak ich zberáte, treba počkať, aby dozreli. Zvyčajne však postačí len niekoľko odkvitnutých kvetov (aksamietnice, plamenníky, cínie, slamienky, suchokvety…), ktoré vás zásobia na celú ďalšiu sezónu. Preto netreba čakať, kým odkvitnú všetky kvety v záhone alebo kým ich zničia mrazy.

Kvety na sušenie

Pre nás v Kvetinovom obchodíku sú veľmi dôležité najmä letničký určené na sušenie. Tie ponechvame v záhonoch čo najdlhšie. V septembri už nie je úroda taká bohatá a samotné kvety už nie sú také veľké, ako to bolo v júni či júli. Stále sa nám však oplatí nechávať rastliny v zemi a zberať kvety.

Záhony rušíme postupne, podľa jednotlivých druhov. Niektoré “končia” skôr, iné vydržia až do októbra. Medzi prvými zvyčajne rušíme záhony slamihoviek, požltov, černušiek či stračiek. Neskôr sezónu končia suchokvety a limonky, posledné zvyčajne vyberáme slamienky.

Starostlivosť o letničky na jeseň

Píšem na jeseň, ale tú ja mám v podstate už od augusta (keď rozkvitne vratič a myší chvost 😉 ). Takže by bolo vhodnejšie napísať, koncom leta, však?

Letničky koncom leta už strácajú svoju krásu. Už na prvý pohľad vidieť, že sú unavené a odkvitajúcich kvetov je stále viac. Ak by ste ich chceli odstraňovať, aby bol záhon stále pekný, naozaj by ste sa narobili.

Sú ľudia, ktorí sa skrátka neradi pozerajú na “škaredé odkvitnuté kvety”. V takom prípade je vhodné vybrať “škaredé kvety” čo najskôr a záhon ešte stihnete vysiať rastlinami určenými na zelené hnojenie.

Ak vám pohľad na “škaredé kvety” toľko neprekáža, kľudne porušte letničkové záhony tesne pred orbou či ryľovaním.

Čo so zvyškami rastlín?

Treba ich povyťahovať i s koreňmi, ktoré v prípade letničiek nebývajú hlboké. Vňate i drevité stonky posekajte do kompostu. Posledné pekné kvety vás môžu potešiť vo váze.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *