Kučeravá vŕba je obľúbená pre svoje pokrútené konáre. V predjarnom období sa hlboko zrezáva, vďaka čomu stihne v priebehu roka do ďalšej jari opäť vyhnať krásne vetvy. Pravidelným rezom tak docielite, aby ste mali k Veľkej noci vždy k dispozícii dlhé, tenké a ohybné prúty ideálne na dekorovanie.

Špecifiká prútia z kučeravej vŕby

Hrubé prúty z vŕby kučeravej sú krásne vo váze. Stačí ich dozdobiť kraslicami alebo pestrými mašličkami a perfektná veľkonočná dekorácia je na svete.

Tenšie prúty sú zasa ideálne na výrobu vencov. Či už ako základ alebo doplnok. Keby ste chceli uhladený prútený základ, zvoľte radšej rovné vŕbové prúty. Buď ich namočte alebo režte v sychravom počasí a ihneď spracujte. Vysušené sa lámu, pracuje sa s nimi veľmi zle a výsledok nie je pekný.

Kučeravá vŕba je nespútaná, strapatá a vytvoríte z nej zaujímavé dekorácie slobodnejších tvarov. Nesnažte sa prúty z kučeravej vŕby nasilu krotiť. Radšej využite ich povahu a vytvorte uvoľnené kompozície.

Prútie môže meniť farbu aj textúru. Svieže prúty z konca zimy sú zväčša hnedooranžové, na jar zelenkavé a pekne lesklé. Keď však postupne v dekorácii obsýchajú, krehnú, môžu sa lámať a strácajú lesk, tmavnú a pribúdajú im vrásky. Zmenšia svoj objem, takže venček bude časom pôsobiť redšie.

Ako vyrobiť veniec z prútia vŕby kučeravej

Prúty si najprv upravte.

Odstrihnite vedľajšie, tenučké výhonky, príliš hrubý koniec, ktorý sa už nedá ohýbať, a tiež príliš tenký koniec, ktorý by vo venci nedržal a zavadzal by. (Pozor – prútom, ktoré chcete nechať vytŕčať do strán, nemusíte zrezávať tenké konce, urobte to však v prípade, ak by ste sa ich pri vití venca pokúšali zastŕčať. Pevnosť korpusu totiž dodajú len hrubšie, najmenej 2 mm hrubé prúty.)

Pripravené prúty môžete začať obtáčať. Rozhodnite, aký veľký veniec chcete vytvoriť. Ak by ste chceli uviť veľmi veľký veniec a vaše prúty sú na tento priemer prikrátke, treba ich nadstaviť. To znamená, že by vám na “úvodný” kruh nestačil jeden prút ako na obrázku, ale dva či tri, ktoré bude treba navzájom zafixovať.

Keď sa vám podarí uviť “úvodný” kruh, pridávajte postupne ďalšie a ďalšie prúty (na obrázku je ten pridaný prút červený).

Či už ste pravák alebo ľavák, snažte sa dodržať stranu (v smere či proti smeru hodinových ručičiek), ktorou ste začali ovíjať. Tak vytvoríte určitú špirálu, čo bude pôsobiť lahodne. Aj keď sú prúty kučeravé a nezbedné, váš veniec bude mať určitý systém.

Môžete však uviť “halabala” základ a dozdobiť ho tak, aby ste túto nespútanosť obhájili a podčiarkli.

Hrubý, tenký, veľký, malý – máte ho vo svojich rukách. Pekný prútený základ netreba bohato zdobiť. Prútené základy sú najkrajšie vo svojej jednoduchosti.

Ak si chcete vyrobiť úplne jednoduchý veniec z brezového prútia, vyskúšajte tento návod.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: