DIY kvetinové pohľadnice zo skutočných lisovaných kvietkov sú aj nie sú jednoduché na výrobu. Ak si nazbierate a pripravíte dostatok rastlinného materiálu a máte doma zbierku výkresov, papierikov, obálok a ďalších papierových cenností, to najťažšie je za vami. Ale pekne poporiadku…

Lisované kvety v sebe ukrývajú niečo krásne, nostalgické, romantické aj tajomné… Sú očarujúce v herbároch, ako záložky, v šperkoch a pohľadnice robia skutočne originálnymi. Veď nájsť dve úplne rovnaké rastlinky v prírode je nemožné.

Keď pri tvorbe blahoželaní zapojíte ešte i vlastnú fantáziu, prípadne pridáte svoj jedinečný rukopis, zrodí sa pohľadnica, aká nemá vo svete páru!

DIY kvetinové pohľadnice – začíname

Pri tvorbe pohľadníc zo skutočných lisovaných rastliniek je, samozrejme, prvým a najdôležitejším krokom získanie kvalitného materiálu. Rastlinky si treba vyhľadať, nazbierať a správne vylisovať. Tejto téme sme sa aspoň čiastočne venovali v príspevku o divých makoch. Tie sú mimochodom na lisovanie veľmi obľúbené, avšak nie je celkom jednoduché s nimi pracovať.

Na lisovanie sú vhodné najmä jemné, nie veľmi objemné rastliny. Skvelé sú napríklad sedmokrásky, levanduľa, pastierska kapsička, štvorlístky, rebríček, fialky, blyskáče, margarétky, ba aj gypsomilka.

Nevhodné sú ruže, pivonky, tulipány či hyacinty.

Menej je zvyčajne viac

Pri tvorbe prírodných pohľadníc zväčša platí, že čím menej rastliniek použijete, tým bude výtvor pre oko príjemnejší, ľahší a krajší.

Veľká zásoba lisovaných kvietkov a zelene zvádza k tomu, aby sme na papieri vytvorili bohatú kytičku. Áno, aj to je niekedy cesta. Ale pri tvorbe takejto kytičky treba jednotlivé druhy i kusy veľmi citlivo povyberať a usporiadať. Nie je dobré kombinovať veľa už na prvý pohľad rôzne tvarovaných druhov.

Často úplne postačí jediný štvorlístok alebo niekoľko stoniek kvitnúcej trávy. Z levandule môžete vytvoriť kytičku, ale krásne vyniknú aj hravo rozhádzané či prekrížené stonky.

Zaujímavý dojem vytvoria rastlinky, ktoré presahujú okraje podkladu alebo asymetrická kompozícia, keď jedna rastlinka narúša zoskupenie ostatných.

Jemné doplnky

Nežné listované rastlinky sú krásne aj bez sprievodu. Niekedy sa však ku kompozícii kvetov či zelene priam pýta aspoň mašlička, drevená ozdoba v podobe motýlika či srdiečka alebo aspoň nápis.

Neváhajte experimentovať, prikladať a odkladať drobnosti. Možno prídete na to, že kvetinový obrázok už vôbec nič nepotrebuje, možno objavíte jednu jedinú vecičku, ktorá ho dokonale doplní. Len hravo do toho!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *