Občas sa stretnem s poznámkou, že sú naše výrobky akési pridrahé. Nečudujem sa. Aj mne sa stáva, že po niečom zatúžim, ale nemôžem si to dovoliť. To neznamená, že je cena premrštená. To znamená, že si musím kúpiť niečo iné, v rámci svojich možností. Alebo našetriť.

Pracujeme srdcom aj rozumom

O tom, ako tvoríme ceny v Kvetinovom obchodíku, som už písala. Pokúsila som sa všetko opísať a vysvetliť racionálne, Ale niekedy to nestačí. A možno to nie je dosť presvedčivé. “Predsa si viete spočítať dve a dve…”

Áno, to bezpochyby viete. Aj my vieme. Pokúsim sa preto teraz priblížiť situáciu z iného uhla pohľadu. Takú, aká je nielen navonok, ale najmä vo vnútri. Poďte, vezmem vás na prechádzku do srdca Kvetinového obchodíka.

Priznávam, ceny rastú s nami.

Azda každý sa učí postupne. Na začiatku niečo vieme, ale rozhodne nie všetko. Skúsenosti nabaľujeme rokmi praxe. Každá zákazka nás priučí, každá pochvala aj sťažnosť, zaslepene spokoný zákazník aj zarytý hundroš.

Skrátka, teraz sme už oveľa ďalej, ako sme boli pred niekoľkými rokmi.

Naše výrobky sú hodnotnejšie, služby kvalitnejšie, balenie prepracovanejšie…

Myslím, že je úplne pochopiteľné, keď s kvalitou a krásou porástli aj ceny. Áno, krásne dekorácie ponúka aj mnoho ďalších – profesionálov aj nadšencov. Kto chce nakúpiť lacnejšie, vyberie si zaiste skôr z ponuky nadšenca, nie profesionála. Nech sa páči. Ak sa to nadšencovi čo i len trochu oplatí, alebo ak aj nie, skrátka je nadšený a to mu ku šťastiu postačí.

Lenže my už máme okrem nadšenia aj záväzky. Objednávky, termíny, zákazníkov s rozličnými požiadavkami, plných očakávania.

Ak by sme si nechali neprimerane nízke ceny, mohli by sme sa zblázniť.

Povedzme si úprimne, zdravá ekonomika takto funguje. Máme určitý kapitál aj čas. A z neho sa pokúšame vyžiť. A môžeme si vybrať, či sme ochotní pre 100€ pracovať vo dne i v noci a beztak nestíhať a prácu flákať.

Alebo či si pre tých istých 100€ odrobíme niekoľko hodín, z ktorých budeme mať radosť, ktoré využijeme rozumne tak, aby sme vybrané zákazky skompletizovali s láskou a poctivo.

Cenotvorba zahŕňa úctu k sebe, lásku k rodine

Milujem prácu v Kvetinovom obchodíku. S radosťou plánujem a plány realizujem. Zakaždým, keď balím výrobok, predstavujem si, ako sa asi bude cítiť zákazník, ktorý si ho o niekoľko hodín či dní rozbalí. Každý sa predsa teší na svoj balíček. A ja sa snažím, aby som nesklamala.

A hoci milujem svoju prácu a vážim si zákazníkov, milujem aj svoju rodinu. A vážim si ju. Uvedomujem si, že keď sa venujem práci, práve nevarím. Práve neupratujem. Práve netúlim deti, nebozkávam manžela, nerozprávam sa s nimi. Lebo pracujem. A prečo by som mala mojich milovaných oberať o mamku či manželku zadarmo? Načo by som pracovala, keby z toho práve oni nemali vôbec nič? Ani večeru, ani čisté oblečenie, ani nehu, ani peniaze, za ktoré si môžeme kúpiť to, čo potrebujeme?

Každý predsa chodí do práce preto, aby zarobil a mohol si kúpiť to, čo potrebuje, čo sa mu páči, čo ho urobí šťastným.

A takto fungujem aj ja. Hoci je práca mojím koníčkom a zbožňujem ju. Ak by som mala výrobou dekorácií zarobiť len to, čo beztak miniem na materiál a pomôcky, nemusela by som to robiť vôbec. Ten čas by som radšej investovala priamo do detí a spoliehala sa, že manžel zarobí na nás všetkých.

Snažíme sa vyjsť v ústrety

Hoci sú dekorácie, ktoré skrátka nedokážeme “vopchať” pod 20€, snažíme sa vyrábať aj také venčeky či kytice, ktoré sú lacnejšie. Samozrejme, nie sú také bohaté, prepracované alebo ich netvoria také kvalitné či odolné kvety ako tie drahšie. Ale snažíme sa ich ponúknuť a urobiť radosť aj tým zákazníkom, ktorí sa rozhodli do výzdoby investovať menej.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *