Ahojte, vy moje kvetinové spriaznené duše! Ako sa vám darí, ako sa rozvíjajú vaše kvietky? U mňa na balkóne sa to už krásne zelenie a vytvárajú sa puky. Ak ešte nesledujete sériu článkov o pestovaní kvetov na sušenie na balkóne, mrknite si úvodnú časť.

Ale pridávajú sa aj škodce!

Moje zúfalstvo z vošiek v záhrade, na balkóne aj z ďalších príšeriek ma inšpirovalo, aby som siahla po svojej obľúbenej zbrani. Je ňou čajovníkový olej. Používam ho na všetko možné.

Môj milovaný čajovník

Čajovníkový olej patrí medzi mojich najspoľahlivejších pomocníkov v starostlivosti o pleť. Namiesto pleťovej vody si namáčam bavlnený pleťový tampón obyčajnou vodou a kvapnem naň čajovníkový olej. Kvapkou tohto oleja riešim aj štípance alebo zapálené vyrážky.Tie sa potom rýchlo stiahnu a vyliečia.

Čajovníkový olejček používam aj vtedy, keď na tele objavím kliešťa. Po kvapnutí čajovníkového oleja naň sa ho zbavím raz-dva. Žiadne pučenie a násilné vytrhávanie. Pravdaže, ideálne je, ak si spomeniem a teatree arómu si preventívne nastriekam na topánky a členky pred odchodom z domu.

Čajovníková aróma ma chráni aj pred komárom, ktorého bzučanie prepiľuje nočný pokoj. Prosto sa mi nechce uprostred noci zažínať a loviť komára. Tak len po tme vojdem do kúpeľne, vyberiem z poličky čajovníkový olej a sem-tam sa ním potriem. Vrátim sa do postele a je to. Komár sa ku mne nevracia.

Intenzívna aróma pomáha ochrániť aj vlasy pred všami. Možno sa smejete, ale ja som raz skutočne dostala vši počas cesty vo verejnej hromadnej doprave! A nemohla som tomu uveriť. Brr, doteraz ma pri tejto spomienky svrbí celá hlava… V každom prípade, ak viem, že prídem do kontaktu s nejakým takýmto prostredím, šup jednu-tri kvapky čajovníkového oleja do šampóna počas umývania vlasov. Ale pozor – funguje to len preventívne. Ak už vši dostanete, treba to riešiť ináč.

Čajovníkový olej proti škodcom

Keďže je čajovníkový olejček môj spoľahlivý kamoš, napadlo mi, že mi možno pomôže aj proti škodcom. Do rozprašovača s objemom cca 1/2 litra som napustila vodu z vodovodu a kvapla niekoľko kvapiek tohto aromatického oleja. Zatrepala som a postriekala rastliny na balkóne. Nie bylinky ani nič, čo plánujeme jesť!

Výsledok?

Drobné škodce sa mi viac na balkóne nerozširujú na ďalšie listy alebo rastlinky. Sem-tam ešte niekde niečo nájdem. Ale rozhodne sa škodce (zatiaľ, sledujte nás, budem informovať aj naďalej) nepremnožili tak, aby dokázali spôsobiť ťažkosti.

Postrek opakujem každý deň, keď nesvieti slnko (večer alebo keď je zamračené počasie aj uprostred dňa, keď si spomeniem).

Zatiaľ to vyzerá tak, že mi táto čajovníková zázračnosť rastliny celkom pomáha ochrániť a neubližuje im. Žiaľ, výnimkou sú dva plamenníky. Bola som v tom, že je zamračené, tak poďme na to, postriekala som ich. Ibaže skôr, ako stihli drobné kvapôčky zaschnúť, objavilo sa slnko a bum. Ostali na listoch vypálené bodky. Ale to je klasika – to na plamenníkoch alebo iných rastlinách s podobne fajnovými lístkami spôsobí aj čistá voda. Lupový efekt skrátka spáli list.

Žiadne ďalšie rastlinky však na sebe škvrny z nového postreku nemajú.

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: