Hektický. A presne podľa známeho výroku: S deťmi sú dni dlhé a roky krátke. Keďže som už v roku 2018 vedela, že nás čaká náročné obdobie najmä na jar, naplánovala som “núdzový rok”. Teraz je na konci a ja som šťastná. Pretože aj tento “núdzový rok” bol bohatý, krásny, plný zmien a noviniek.

Jar v znamení vŕby a bahniatok

Už krátko po Vianociach sa rozbehla sezóna plná farieb. Zvyčajne si zákazníci v tomto “medziobdobí” objednávali darčeky pre svojich blízkych: kytice, aranžmány, celoročné vence.

Plynulo, ale pomerne rýchlo sme sa prehupli do jarnej sezóny. Spomínam si, že som sotva stihla popratať zvyšky po vianočnom tvorení a už sme realizovali veľkonočné zákazky.

Na jar boli v kurze najmä prútené vence, bahniatka a mach. Všetko bolo treba pripraviť v dostatočnom predstihu, aby bahniatka neprezreli.

Zaujímavosť: Hoci je vratič neskorá letná rastlina, práve jarné tvorenie si bez neho neviem predstaviť! Je to pre mňa nenahraditeľný vratič, ktorý dodáva našim jarným dekoráciám nevtieravé žlté odtiene. Rebríčky, slamienky aj limonky… to nie je tak celkom ono.

Kraslice

Obľúbené kraslice zdobené sušenými kvetmi som v roku 2019 vyrábať nestíhala. Vzala som len niekoľko zákaziek, pretože popri starostlivosti o deti (práve na jar 2019 vo fyzicky extra náročnom veku) a popri vysievaní a pripravovaní sa na sezónu som to skrátka nedala.

Aby som našim priaznivcom vykompenzovala nedostatok krasličiek, pripravila som aspoň inšpiratívny článok a balíčky materiálu na ich výrobu.

Striedme vysievanie

Aby sme všetko postíhali a pestovali sme čo najefektívnejšie, rozhodla som sa (a bolo to náročné dodržať!) že v roku 2019 budeme pestovať len osvedčené druhy a odrody vo zvládnuteľnom množstve. Na experimentovanie čas nebol.

Medzi tieto rastliny patria slamienky, slamihovky, plamenníky, limonky, gomfrény, suchokvety, ľan, mak… A trvalky, samozrejme, ktorým za celý Kvetinový obchodík nesmierne ďakujem – rastú samy a je na ne spoľahnutie. Rebríčky, levanduľa, ježibabka…

Podarilo sa tento núdzový stav zvládnuť len vďaka nepretržitej spolupráci s rodičmi a starými rodičmi.

Veľké rozhodnutie

V roku 2019 sme sa konečne rozhodli, ktorý pozemok – budúci domov Kvetinového obchodíka – kúpime, aby sme napredovali tým správnym smerom. Pevne veríme, že sme sa rozhodli správne a všetko pôjde tak, ako má.

Studený máj 2019

Začiatkom mája v roku 2018 sa nám narodila Zuzanka. Bolo horúco a pivonková sezóna v plnom prúde. V roku 2019 som ju chcela na narodeninky vyfotiť opäť s pivonkami. Ibaže tie ešte len plánovali kvitnúť! Tak sme fotili s orgovánom.

Máj samozrejme patril vysádzaniu predpestovaných priesad do voľnej pôdy. Keďže som ich vysievala a najmä pikírovala vo veľmi rušnom prostredí, vykašľala som sa na značenie. Prežili sme aj tak, ale narobilo nám to poriadnu šarapatu. Najmä v záhone s limonkami. Nejako sa stalo, že sme mali takmer všetky biele a ostatné farby nám žalostne chýbali. Iný dôvod okrem biedneho značenia priesad za tým zrejme nebol.

Nabité leto

Zvyčajne sa začína naša kvetinová eufória v júni. V roku 2019 však bolo akosi chladno a poriadne sa rozbehlo kvitnutie väčšiny druhov až v júli. Až do októbra sme sa nezastavili.

Okrem sezónnych kytíc a venčekov bolo leto v znamení svadobných zákaziek.

Veľkej obľube sa v roku 2019 tešili trávy a makovice.

Jeseň

Bola teplá a dlhá. Neustále pribúdali jesenné zákazky a ja som si odrazu uvedomila, že sú Vianoce za rohom a treba šetriť energiu na novembrový ošiaľ (ktorý sa po iné roky začal už v októbri). Skrátka, v jeseni 2019 bolo krásne a slnečno a nikto z nás ani našich zákazníkov neuvažoval nad tým, ako si vyzdobiť zimné sviatky.

Až potom nás prebudila prvá vianočná objednávka a ja som si uvedomila, že bez pauzy zimné tvorenie nezvládnem. Tak som si po rokoch dopriala ozajskú dovolenku. Venovala som sa len rodine a off-line aktivitám. Konečne som upratala a prečítala veľa kníh.

Okrem dovolenky (ktorú považujem za veľmi významnú udalosť) sa na jeseň 2019 diali na pozadí Kvetinového obchodíka veľmi významné zmeny!

Kvetinový obchodík dostal svoju tvár

Konečne som dala pripraviť logo a brandboard. Kvetinový obchodík naozaj dlho fungoval bez toho základného, čo značka potrebuje. Pretože som sa snažila všetko personalizovať a vypisovať ručne.

Bolo to milé a autentické, ale vyčerpávalo ma to, a napokon – prestávalo sa mi to páčiť. Necítila som, že je správne vypisovať ďakovné lístky “na kolene”, aby som stihla dobehnúť na poštu, kým budú deti potrebovať spať.

Som vďačná za každú jednu zákazku. A bolo mi ľúto, že ak chcem dať našim zákazníkom aspoň trošku najavo, ako si ich vážim, mením kaligrafické pero za obyčajnú prepisovačku, ktorú som našla pri kalendári.

Povedala som si dosť: Vážim si svoju rodinu aj zákazníkov aj seba a všetkým nám prospeje, keď poľavíme z toho, čo nie je nevyhnutne dôležité. Radšej pripravím dekoráciu načas, bezpečne ju zabalím a odošlem s tlačenou grafikou.

Vynovený web

Keď získal Kvetinový obchodík svoj nový vzhľad, nevedela som sa dočkať, ako prepracujem našu stránku. Aby bola pekná, jednoduchá, aby sa vám tu dobre čítalo a aby ste tu vždy našli niečo aktuálne a zaujímavé.

Vianočná sezóna

Zimné sviatky sa u nás začínajú už v novembri na Martina. Odvtedy máme stále čo oslavovať, zdobiť a tešiť sa. A keď majú moji Martinovia začiatkom decembra aj narodeniny, rodinné návštevy, maškrtenie, zdobenie a radosť sú u nás na dennom poriadku až do 26. decembra. O tom, ako trávime Vianoce, som písala samostatný článok.

Teraz je už po sviatkoch. Treba upratať ateliér a ja to stále odkladám. Je však najvyšší čas opäť všetko pripraviť na ďalšiu sezónu. Osivá už sú nakúpené. Tak nech nám všetko pekne vyjde 🙂

Z celého srdca vám ďakujeme za priazeň a tešíme sa, čo zažijeme v novom roku!

Komentovať príspevok

Páčil sa vám článok? Dajte o ňom vedieť svojim priateľom: